ČLÁNOK
Uplynulý týždeň na východoeurópskych akciových trhoch
19. novembra 2000

PRAHA – Prepad amerických trhov kvôli neistému výsledku prezidentských volieb a zlým výsledkom technologických firiem oslabil v pondelok český trh už jedenásty obchodný deň za sebou, pričom najväčšie straty zaznamenali telekomunikačné emisie a elektrárenská firma ČEZ. Makléri predpovedali, že medvedí trend by sa mal po vyjasnení situácie v USA obrátiť. Cena akcií spoločnosti Český Telecom sa znížila o 4,5 % na 465 Kč, t.j. na tohtoročné minimum. Akcie ČEZ uzavreli poklesom o 4,5 % na úroveň 87,4 Kč a tiež sa dostali na najnižšiu hodnotu v tomto roku. České burzové indexy v utorok vzrástli o 3 %. Podporené boli predovšetkým telekomunikačnými titulmi a akciami ČEZ, čím prerušili 11-dňové obdobie poklesov. Podľa maklérov obrat negatívneho trendu spôsobili správy o zlepšení nálady na kľúčovom americkom trhu, ako aj správa o povinnom odkúpení akcií Českého Telecomu a Českých radiokomunikací novými vlastníkmi. Dopytu po telekomunikačných tituloch, predovšetkým po akciách Radiokomunikací, pomohli správy o povinných odkúpeniach, ktoré budú musieť ponúknuť noví vlastníci minoritným akcionárom. Noví vlastníci telekomunikačných firiem budú musieť odkúpiť akcie od minoritných akcionárov po tom, čo od januára 2001 začne platiť novela obchodného zákonníka, ktorý doposiaľ umožňoval vláde túto povinnosť z privatizačných projektov vylúčiť. Zahraničný dopyt taktiež pomohol rastu akcií ČEZ, ktoré posilnili o 2,9 % na 90 CZK. České burzové indexy klesli v stredu o pol percenta, tlačené nadol akciami ČEZ a Českého Telecomu, čím obnovili klesajúci trend z uplynulých dvoch týždňov. Podľa maklérov český trh kopíroval negatívny vývoj na nemeckej burze pri minimálnom záujme investorov o jednotlivé tituly. České burzové indexy uzatvorili vo štvrtok, ktorý bol v ČR posledným dňom obchodovania v uplynulom týždni, poklesom, opäť v dôsledku oslabenia telekomunikačného sektora a akcií elektrárenskej spoločnosti ČEZ, avšak ostali na vyššej úrovni v porovnaní s tohtoročným minimom z pondelka. Podľa maklérov české blue chips nasledovali svetové akciové trhy, oslabené rozhodnutím americkej centrálnej banky Fed nezmierniť výhľad svojej menovej politiky. V piatok sa neobchodovalo kvôli štátnemu sviatku.

VARŠAVA – Poľské technologické, mediálne a telekomunikačné akcie – tzv. TMT emisie, s vysokým podielom na trhu, na čele s dominantnou telekomunikačnou spoločnosťou TPSA, spôsobili v pondelok pokles na poľskej burze už štvrtý po sebe nasledujúci obchodný deň. Na trhu odrazil minulotýždňový príval zamestnaneckých akcií TPSA, ktoré boli pripustené na burzu po dvoch rokoch. Silné zisky akcií spoločností Optimus a TPSA s veľkým trhovým podielom uzatvárali v utorok na vyšších úrovniach po predošlých stratách na varšavskej burze. „Videli sme iba krátkodobé zlepšenie nálady na trhu, nie je žiaden výrazný dôvod na rastúci trend. Počas nasledujúcich dní bude vývoj poľskej burzy závisieť vo veľkej miere od vývoja na amerických trhoch,“ predpovedali obchodníci. Obrat bol naďalej stále nízky, a preto bola situácia na burze nestála. Poľské akcie v stredu vzrástli vďaka zlepšeniu celkovej nálady na trhu, ktoré súviselo so schválením zákona o štátnom rozpočte na budúci rok a s rastom amerického indexu Nasdaq. Celkové prírastky však limitoval prepad akcií firmy Optimus. „Investori začali vyberať zisky po raňajších prírastkoch. Analytici predpovedali, že údaje o vývoji inflácie za október, zverejnené po skončení obchodovania, budú mať na vývoj trhu iba malý dopad, keďže spĺňajú pôvodné očakávania na trhu. Index CPI v októbri medziročne klesol na 9,9 % oproti septembrovej úrovni 10,3 %. Poľskú burzu vo štvrtok oslabil pokles takzvaných akcií „novej ekonomiky“ na čele s výrobcom počítačov Optimus. Poľský akciový index WIG 20, zahŕňajúci najväčšie emisie, ukončil v piatok týždeň na mierne zníženej úrovni pod vplyvom poklesu akcií firiem high-tech sektora. Analytici predpovedali, že vývoj cien akcií vedúcej počítačovej spoločnosti Optimus môže v budúcom týždni určovať krátkodobé trendy na burze. Index WIG 20 skončil na hodnote 1643,2 bodu. V uplynulom týždni sa najväčšej pozornosti obchodníkov tešili akcie spoločnosti Optimus, ktoré v posledných piatich obchodných dňoch padli takmer o 22 % na 119 zlotých kvôli neistote medzi investormi ohľadne plánovanej kúpy strategického podielu v tejto firme mediálnou skupinou ITI Holdings. Obrat na varšavskej burze v piatok poklesol, keďže obchodníci sa stiahli do ústrania po tom, ako burza zaviedla nový obchodný systém WARSET. Ide o prvý výraznejšiu obmenu hardvéru a softvéru na burze od jej vzniku v apríli 1991.

BUDAPEŠŤ – Maďarské akcie v pondelok zaznamenali pokles pri nízkom objeme obchodov, keďže trh vyčkával na výsledky hospodárenia kľúčových podnikov za prvých deväť mesiacov tohto roka, ktoré mali byť zverejnené v utorok. Telekomunikačná spoločnosť Matav, ropný a plynárenský podnik MOL a banka OTP, ktoré majú výrazný podiel na maďarskom trhu, mali v utorok oznámiť svoje výsledky za tri štvrťroky. Podľa dílerov pondelkové záverečné ceny akcií týchto spoločností pravdepodobne odrážali špekulácie ohľadom ich výsledkov, keďže záujem o obchodovanie bol extrémne nízky na strane nákupov i predajov, pričom pohyby cien ovplyvnili malé transakcie. Maďarské akcie v utorok vzrástli vďaka nákupnej aktivite prevažne domácich investorov. Rast akcií podporilo zvýšenie úverového ratingu agentúrou Moody´s aj napriek nižším ziskom firiem za deväť mesiacov ako sa očakávalo. Obchodníci povedali, že októbrová miera inflácie na úrovni 10,4 % medziročne bola v súlade s očakávaniami. Zisk telekomunikačnej spoločnosti Matav za deväť mesiacov bol približne v súlade s očakávaniami, avšak sklamanie priniesli výsledky ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL. Akcie Matav uzatvárali na úrovni 1250 HUF, čo je rast o 29 HUF, kým akcie MOL vzrástli o 70 HUF na 4670 HUF aj napriek nepriaznivým výsledkom. Komerčná banka OTP, ktorá oznámila vyšší než očakávaný zisk, uzatvárala na úrovni 13 850 HUF (rast o 160 HUF). Maďarské akcie skončili vo štvrtok s poklesom, pričom zahraniční investori sa väčšinou nezapájali do obchodovania, keďže globálne trhy stále čakali na výsledky amerických prezidentských volieb. Cena akcií telekomunikačnej spoločnosti Matav zaznamenala pokles o 15 HUF na úroveň 1 234 HUF. Ceny maďarských akcií zaznamenali v piatok rast pri nízkych objemoch obchodov. Na trhu chýbali správy, ktoré by mohli spôsobiť výraznejšie pohyby. „Ceny akcií vzrástli pravdepodobne vďaka nedostatku likvidity,“ povedali analytici. Obchodníci označili obrat za nízky a predpovedali pohyby cien akcií v nasledujúcich obchodných dňoch v úzkych intervaloch bez jasného smeru, pričom trhy by mali čakať na nové správy. Na začiatku uplynulého týždňa sa skončilo obdobie zverejňovania hospodárskych výsledkov firiem za prvých 9 mesiacov tohto roku. Akcie telekomunikačnej spoločnosti Matáv vzrástli o 36 HUF na 1270 HUF, keďže podľa slov obchodníkov sa na jeden deň z trhu vytratil veľký nemenovaný predajca. Akcie vysielacej spoločnosti Antenna Hungaria poklesli o 290 HUF na 6300 HUF po informáciách o plánovaných ponukách jej akcií doma a v zahraničí. Štátna privatizačná agentúra APV oznámila, že plánuje predať v nasledujúcich týždňoch asi 1,5 mil. nových a 3,5 mil. starých akcií spoločnosti Antenna s cieľom zredukovať štátny podiel vo firme na 50 % plus jeden hlas zo súčasných 86,67 percent.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS