ČLÁNOK




Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
4. februára 2008

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch


 


Société Générale odhalila bankový podvod, ktorý jej spôsobil straty takmer 5 miliárd eur. Jej akcie začiatkom týždňa klesli o 3,3 % a stiahli so sebou ďalšie finančné tituly

EURÓPA
– Európske burzy otvorili uplynulý týždeň v negatívnom pásme. Trh znovu ovládli obavy z vývoja globálnej ekonomiky a finančný sektor čelil výpredajom pre podvod vo francúzskej banky Société Générale. Index európskych blue chips FTSEurofirst 300 ukončil pondelkové obchodovanie s poklesom o 1 % na úrovni 1 317,15 bodu, a prehĺbil tak tohtoročné straty na 12,6 %. Société Générale odhalila bankový podvod, ktorý jej spôsobil straty takmer 5 mld. eur. Jej akcie v pondelok klesli o 3,3 % a stiahli so sebou ďalšie finančné tituly ako HSBC, Barclays či Banco Santander. V centre výpredaja sa ocitli aj ťažobné a ropné koncerny, ako BP, Total či Rio Tinto, ktorých akcie klesali spolu s cenami ropy a medi na komoditných trhoch.


Akciové trhy v Európe v utorok posilnili. Pod tento nárast sa podpísali očakávania ďalšieho zníženia úrokových sadzieb americkej centrálnej banky, zatiaľ čo zverejnenie decembrových údajov o objednávkach tovarov dlhodobej spotreby zmiernili obavy investorov zo spomaľovania americkej ekonomiky. Akcie francúzskej banky Société Générale posilnili o 10,4 % po tom, čo sa na trhu objavili špekulácie o jej možnom prevzatí konkurenčnou bankou BNP Paribas. Silný rast zaznamenali akcie spoločností ťažobného sektora, a to Anglo American o 5,8 %, Rio Tinto o 2,7 % a BHP Billiton o 4 %.


Uprostred týždňa sa európske trhy dostali späť do mínusu, keď švajčiarska banka UBS vykázala za štvrtý kvartál stratu. Tieto nepriaznivé údaje stiahli nadol celý bankový sektor, k stratovým patrili aj akcie HSBC, Barclays a Royal Bank of Scotland. Akcie Société Générale naopak rástli pod vplyvom špekulácií o možnom predaji banky, alebo jej časti. Trh nadol stiahla aj neistota investorov, o koľko bázických bodov zníži americká centrálna banka úrokové sadzby. „Trh je veľmi rozkolísaný, pohybujeme sa v prostredí s biednou viditeľnosťou,“ komentoval situáciu portfolio manažér viedenskej Constantia Privatbank Philipp Musil.


Európske akciové trhy zavreli štvrtkové obchodovanie takmer bez zmeny. Klesajúci trend burzy totiž v poobedňajšom obchodovaní zvrátil rast na Wall Street. Náladu na trhu zatienili finančné výsledky švajčiarskej banky UBS, ktorá vykázala niekoľkomiliardovú stratu a oznámila ďalšie odpisy. Jej akcie poklesli o 3,8 % a stiahli nadol celý bankový sektor. Akcie Credit Suisse oslabili o takmer 1 %, Deutsche Bank si pohoršila o vyše 2 %. Výnimkou boli akcie francúzskej Société Générale, ktorých cena v reakcii na špekulácie o prevzatí stúpla o 1,7 %. Spomedzi blue chips sa však najviac darilo fínskej spoločnosti Nokia, ktorej akcie vzrástli o 3,3 %.


V závere týždňa zaznamenali európske burzy silný rast. Podpísala sa pod to akvizičná aktivita v ťažobnom sektore, ktorá prevážila negatívne správy ohľadom americkej ekonomiky. Hlavný európsky index FTSEurofirst 300 v piatok posilnil až o 1,83 % na 1 353,91 bodu. Akcie austrálskej spoločnosti Rio Tinto vyskočili až o 12,8 % po čom, čo predala podiel čínskej firme Chinalco a americkej skupine Alcoa v hodnote 14 mld. USD. Tieto správy povzbudili akcie v celom sektore. Akcie BHP Billiton, ďalšieho záujemcu o prevzatie austrálskej skupiny, stúpli o takmer 10 %, Vedanta si pridala 9 % a Antofagasta 7,3 %. Špekulácie o prevzatí naďalej hnali nahor akcie Société Générale, ktoré v piatok stúpli až o 6 %.

NEW YORK
– Americkým burzám sa v úvode uplynulého týždňa darilo. Investori skupovali akcie veľkých výrobcov a finančných spoločností v očakávaní, že americká centrálna banka (Fed) znovu zníži úrokové sadzby. Trhy paradoxne povzbudila vládna správa o vývoji trhu s nehnuteľnosťami USA, ktorá ukázala najslabšie výsledky za posledných osem rokov. To podľa analytikov prinúti Fed k ďalším záchranným opatreniam. Index priemyselných blue chips Dow Jones v pondelok posilnil o 1,45 % na 12 383,89 bodu, širší index Standard & Poor’s 500 sa zvýšil o 1,76 % na 1 353,97 bodu a technologický Nasdaq Composite Index si polepšil o 1,02 % na 2 349,91 bodu. Akcie amerického konglomerátu General Electric stúpli o vyše 2 %, koncern Caterpillar si polepšil o 3,5 %. Darilo sa aj finančnému sektoru, kde akcie Bank of America vyskočili o 4,4 %. Slabé hospodárske výsledky naopak stiahli nadol akcie McDonald’s o 5,6 % a American Express o vyše 3 %.


Burza na Wall Street uzatvorila druhý deň obchodovania taktiež s nárastom po tom, čo očakávania ďalšieho znižovania úrokových sadzieb Fedu podnietili investície v bankovom, poistnom a stavebnom sektore. Burzu ťahali nahor najmä akcie investičnej spoločnosti JPMorgan, ktoré vzrástli o 4,1 %. Tretia najväčšia stavebná spoločnosť Pulte Homes posilnila o 7,8 %.


Americký akciový trh v stredu znehodnotil po informáciách, že úverový rating dvoch najväčších poisťovateľov dlhopisov na svete môže oslabiť, čo by mohlo vyvolať ďalšie veľké straty vo finančnom sektore. Akcie každej zo spoločností Ambac Financial Group a MBIA Insurance sa prepadli o viac než 10 % a patrili tak k najstratovejším titulom stredajšieho obchodovania.


Americkým burzám sa v poslednom januárovom dni darilo. Náladu investorov zlepšilo vyhlásenie spoločnosti MBIA, že má dostatok hotovostných prostriedkov na krytie dlhopisov. Akcie MBIA následne stúpli o 11 % a povzbudili akcie v celom finančnom segmente. Akcie najväčšej americkej banky Bank of America stúpli o vyše 5 %, zatiaľ čo akcie Citigroup vzrástli o 2,4 %. Finančný index S&P si polepšil o 2,7 %. Investori tiež skupovali akcie maloobchodných, výrobných a stavebných spoločností. Akcie obchodného reťazca Wal-Mart Stores vzrástli o 3,5 %, strojársky koncern Caterpillar si pripísal 4 % a stavebná spoločnosť Toll Brothers si pridala 6 %. Napriek štvrtkovej „rally“ však Wall Street zaznamenala v januári najhorší výkon za posledných 17 rokov, keď jej indexy prudko klesali pod vplyvom úverovej krízy.


Americké burzy pokračovali v piatok v silnom výkone, keď investori ignorovali správu o stave zamestnanosti a zamerali sa na nové akvizičné aktivity. Trh v piatok totiž prekvapili dve správy: softvérový gigant Microsoft podal ponuku na prevzatie internetovej spoločnosti Yahoo v hodnote 44,6 mld. USD a čínska firma Chinalco spolu s americkou Alcoa odkúpili podiel v Rio Tinto za 14 mld. USD. Hlavný americký blue chips index Dow Jones zakončil piatkové obchodovanie o 0,73 % silnejší na 12 743,19 bodu, širší index Standard & Poor’s 500 si pripísal 1,22 % na 1 395,42 bodu a technologický Nasdaq vzrástol o 0,98 % na 2 413,36 bodu .

TOKIO
– Japonské akcie sa v úvode uplynulého týždňa prepadli takmer o 4 %, keď stúpli obavy trhu, že oslabenie ekonomiky USA negatívne vplýva aj na tamojšie firmy. Slabé výsledky hospodárenia japonských spoločností podnietili investorov k predaju akcií. Druhý najväčší výrobca ocele na svete Nippon Steel oznámil 0,7-percentný pokles zisku pred zdanením za deväť mesiacov a stiahol tak nadol aj ostatné akcie hutníckeho sektora. Indexy nadol stiahol aj bankový sektor, ako aj akcie exportných spoločností, ktoré oslabili následkom zhodnotenia jenu voči doláru. Hlavný index Nikkei uzavrel pondelkové obchodovanie poklesom o 3,97 % na úrovni 13 087,91 bodu a zmazal takmer všetky zisky z prechádzajúceho piatku, kedy zaznamenal najsilnejší denný nárast za necelých šesť rokov. Širší index TOPIX sa znížil o 3,85 % na 1 293,03 bodu.


Tokijská burza v utorok kopírovala vývoj na Wall Street. Jej hlavné indexy vyskočili o takmer 3 % vďaka očakávaniam, že Fed zníži úrokové sadzby. Silné finančné výsledky prepravnej spoločnosti Nippon Yusen povzbudili celý dopravný sektor. Jej akcie stúpli v utorkovom obchodovaní o 8,1 %, zatiaľ čo konkurenčná skupina Mitsui OSK Lines si polepšila o 3,7 % a Kawasaki Kisen o 5,5 %. Investori výhodne skupovali aj doteraz klesajúce bankové tituly. Napríklad akcie Mitsubishi UFJ Financial Group vzrástli o 4,6 %.


Japonské burzy v stredu oslabili v dôsledku očakávaného uvoľnenia americkej menovej politiky. Akcie bánk oslabili po zverejnení správy, že, druhá najväčšia japonská banka Mizuho Financial Group zvažuje ďalšiu finančnú injekciu svojej dcérskej spoločnosti Mizuho Securities.


Tokijská burza vo štvrtok vzrástla o približne 2 %, keď ju nahor ťahali akcie automobilky Toyota Motor a ďalších exportných spoločností. K ziskovým patril aj bankový sektor, ktorý zmazal takmer všetky straty, keď mierne poľavili obavy z amerických nekvalitných hypoték. Akcie finančných spoločností podporila aj americká spoločnosť MBIA Insurance, ktorá uviedla, že private equity firma Warburg Pincus investovala do poisťovateľa dlhopisov 500 mil. USD, čím upokojila investorov z obáv zníženia jej ratingu.


Japonská burza skončila posledné obchodovanie týždňa v červených číslach. Obchodníci v piatok predávali akcie v obavách pred zverejnením správy o stave zamestnanosti v USA. Negatívnym faktorom bolo aj zhoršenie ziskového výhľadu japonského výrobcu elektroniky Sony. Akcie Sony sa následne prepadli o 8,2 % a stiahli nadol oba akciové indexy. Hlavný tokijský index Nikkei skončil piatkové obchodovanie o 0,7 % slabší na hodnote 13 497,16 bodu. Širší index TOPIX klesol o rovnaké percento na 1 336,86 bodu. Napriek vyhláseniu MBIA sa investori zbavovali aj bankových titulov. Akcie Mizuho Financial Group klesli o 5 %, Mitsubishi UFJ Financial Group oslabila o 3,7 % a Sumitomo Mitsui Financial Group si pohoršila o 2,5 %.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 9. 2024

USD 1,108 0,007
CZK 25,147 0,025
GBP 0,845 0,000
HUF 395,330 0,550
CAD 1,506 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS