ČLÁNOK




Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
18. mája 2008

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
 
Akciový trh ovplyvnila  spoločnosť Hewlett-Packard (HP), ktorá prevezme technologickú spoločnosť Electronic Data Systems. Akcie spoločnosti HP poklesli o 5,3 %, pričom Apple posilnil o 1 %

EURÓPA – Európske akcie ukončili pondelkové pokojné obchodovanie nárastom, keď ich nahor ťahal predovšetkým bankový a energetický sektor. Najziskovejším titulom bola najväčšia európska banka HSBC, ktorá oznámila lepší než očakávaný kvartálny zisk. Niektorí analytici očakávali vzhľadom na vysoké odpisy investícií v USA pre úverovú krízu hospodársky výsledok dokonca v červených číslach. Darilo sa aj akciám energetických spoločností, ktoré zhodnocovali pod vplyvom rastu cien ropy. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 sa zvýšil o 0,3 % na 1 346,47 bodu. Obchodovanie bolo pre sviatok v mnohých európskych krajinách pokojné a sústreďovalo sa predovšetkým na Wall Street.
V utorok európsky akciový trh mierne oslabil a reagoval tak na obavy z inflácie, ktoré zachvátili akciový trh vo Veľkej Británii. Nadol ho ťahali aj obnovené obavy bánk súvisiace s odpismi. Európskym akciám tak nepomohla ani pozitívna správa z USA, kde zaznamenali posilnenie maloobchodných tržieb. V bankovom sektore sa nedarilo akciám najväčšej francúzskej banky Crédit Agricole, ktorá stratila 5,6 %, HBOS oslabila o 4,1%. Pokles zaznamenali aj akcie energetických spoločností. Akcie Repsol YPF poklesli o 0,7 %, Royal Dutch Shell oslabil o 1,2 % a britský energetický koncern BG Group stratil 3,7 %.
Európske burzy uprostred týždňa povzbudili ekonomické správy z USA. Mierny vývoj inflácie v zámorí totiž zmiernil obavy investorov z toho, že americká centrálna banka znova zníži úrokové sadzby. Trhu pomohli aj kvartálne výsledky niektorých spoločností, napríklad paneurópsky zbrojársky a letecký koncern EADS po zverejnení výsledkov posilnil takmer o 6 %, akcie najväčšej francúzskej banky BNP Paribas vzrástli o 4,9 % a holandská poisťovacia skupina ING si pripísala 3,9 %.
Vo štvrtok európsky akciový trh uzavrel v pozitívnom pásme po tom, ako nemecká a francúzska ekonomika vykázali prekvapivo priaznivé makroekonomické výsledky a rozptýlili tak obavy investorov o potrebe ďalšej emisie akcií v bankovom sektore. Index FTSEurofirst 300 ťahali nahor najmä farmaceutické firmy, z ktorých Roche posilnila o 2,5 % a Novartis si polepšila o 1,7 %. Z pomedzi ťažobných koncernov Anglo American, Rio Tinto a BHP Billiton zhodnotili o viac ako 2 %, pričom konglomerát BP si pripísal 0,6 %.
V poslednom obchodnom dni týždňa si európske akciové trhy polepšili. Trh podporili energetické tituly po tom, čo ropa dosiahla opäť nový rekord. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 stúpol o 0,2 % na 1 362,76 bodu. V celotýždennom hodnotení však index získal 1,5 % vďaka dobrým firemným výsledkom. Akcie ropných spoločností
Total, BP a Royal Dutch Shell so polepšili o 1,4 až 2,3 %. Banky však poklesli kvôli slabej podnikateľskej dôvere v USA, keď Royal Bank of Scotland stratila 3,5 %, UBS pklesla 1,7 %, Barclays oslabila o 2,1 % a BNP Paribas si pohoršila o 0,7 %.

NEW YORK – Americký akciový trh v úvode týždňa posilnil, keď sa pod jeho nárast podpísalo viacero faktorov. Akcie najväčšieho výrobcu osobných počítačov na svete, spoločnosti Hewlett-Packard, vzrástli po správach, že je blízko k uzavretiu dohody na prevzatie technologickej firmy Electronic Data Systems za približne 13 mld. USD. Akcie finančného sektora podporil jeden z najväčších amerických zaisťovateľov MBIA, ktorý zverejnil vyššie než očakávané hospodárske výsledky. Akcie producenta hliníka Alcoa a výrobcu ťažobných zariadení Caterpillar stúpli po tom, ako banková skupina Citigroup zvýšila svoje predpovede svetových cien hliníka. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 1,02 % na hodnotu 12 876,31 bodu, širší Standard & Poor’s 500 sa zvýšil o 1,1 % na 1 403,58 bodu a technologický Nasdaq zavrel nárastom o 1,76 % na úrovni 2 488,49 bodu.

V utorok americké burzy oslabili, keď ceny ropy posilnili na nové maximum a podnietili tak obavy z inflácie. Pod pokles akciového indexu S&P 500 sa podpísali finančné spoločnosti, medzi ktorými sa nedarilo investičnej banke JPMorgan Chase & Co, pričom jej akcie oslabili o 3,7 %. Akciový trh ovplyvnila aj spoločnosť Hewlett-Packard (HP), ktorá prevezme technologickú spoločnosť Electronic Data Systems. Akcie spoločnosti HP poklesli o 5,3 %, pričom Apple posilnil o 1 %.
Inflačné údaje podporili v stredu aj rast na Wall Street. Medzimesačná miera inflácie v USA totiž v minulom mesiaci predstavovala 0,2 %, menej než očakávali analytici. Darilo sa predovšetkým titulom citlivým na úrokové sadzby, teda maloobchodnému a stavebnému sektoru. Silné kvartálne výsledky zdvihli akcie obchodného reťazca Macy’s o 3,6 % a povzbudili celý sektor. Trh podporili aj výsledky hypotekárnej spoločnosti Freddie Mac, ktorá vykázala menšiu než očakávanú stratu a jej akcie následne vyskočili o vyše 9 %. Rast trhu brzdili aj akcie energetických spoločností, ktoré klesali spolu s poklesom cien ropy.
Americká burza vo štvrtok posilnila po tom, ako mierny pokles cien ropy zmiernil obavy investorov o náraste cenovej hladiny v krajine. Zároveň sa darilo technologickému sektoru, ktorý posilnil v dôsledku akvizičného boja o prevzatie internetovej spoločnosti Yahoo. Akcie Yahoo vyskočili o 2,3 %, pričom softvérový gigant Microsoft zhodnotil o 1,7 %. Spoločnosť JC Penney si pripísala 4,7 %.
V poslednom obchodnom dni týždňa skončili americké akciové trhy so zmiešanými výsledkami. Trh oslabil pokles americkej spotrebiteľskej dôvery na dvadsaťosemročné minimum, naopak trh podporovali akcie ropných firiem vďaka rekordným cenám čierneho zlata. Index Dow Jones klesol o 5,86 bodu, resp. 0,05 %, na 12 986,8 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 získal 1,78 bodu, resp. 0,13 %, na 1 425,35 bodu. Technologický index Nasdaq Composite stratil 4,88 bodu, resp. 0,19 %, na 2 528,85 bodu. V celotýždennom hodnotení index Dow Jones posilnil o 1,9 %, index Standard & Poor’s 500 získal 2,7 % a Nasdaq posilnil o 3,4 %.

TOKIO – Japonský akciový trh zaznamenal v úvode týždňa mierne oslabenie a poklesol o 0,2%, pretože export spoločností ako napríklad Honda Motor, boli ovplyvnené posilnením japonského jenu voči americkému doláru. Pokles akcií zaznamenali aj finančné inštitúcie, ktoré reagovali na neistotu panujúcu na finančnom trhu v USA. Hlavný akciový index Nikkei ukončil pondelkové obchodovanie s poklesom o 23,3% na úroveň 13 632,04 bodu. Širší index TOPIX oslabil o 0,7 % na 1 331,89 bodu. Medzi spoločnosti ovplyvnené slabším exportom sa zaradili automobilky Honda s poklesom o 2,2%, Toyota Motor stratila 2,3%. Finančné spoločnosti, ktorým sa v pondelok nedarilo, zastupoval najväčší poskytovateľ úverov v krajine Mitsubishi UFJ Financial Group s poklesom 2,9% a oslabila aj najväčšia maklérska firma v krajine Nomura Holdings, a to o 2,7 %. Nárast zaznamenali akcie spoločnosti Daikin Industries, ktoré posilnili o 2,4%.

Tokijská burza ukončila utorkové obchodovanie nárastom už druhý deň za sebou, pod ktorý sa podpísali akcie elektrotechnickej spoločnosti Nikon, ako aj ostatných firiem, ktoré oznámili priaznivé kvartálne výsledky. Akcie vývozných spoločností, medzi ktoré patria napr. automobilky, profitovali zo zhodnotenia amerického dolára.
V stredu ukončila tokijská burza obchodovanie s nárastom na štvormesačné maximum, pričom jej rast podporil výrobca priemyselných robotov Fanuc a ďalší exportéri, ktorí získali vďaka posilneniu japonského jenu. Trh podporili aj ťažobné spoločnosti, ako je Toho Zinc, vďaka rastu cien zinku na komoditnom trhu.
Burza v Tokiu zavrela štvrtkové obchodovanie na štvormesačnom maxime. Trh vytiahli nahor dobré finančné výsledky a ziskový výhľad spoločnosti Sony, ktorej akcie následne stúpli o 8,7 %. Akcie oceliarskeho koncernu Nippon Steel posilnili vďaka dohode uzavretej medzi japonskými oceliarmi a automobilkou Toyota Motor o zvýšení odberateľských cien ocele o vyše 30 %. Darilo sa aj akciám v bankovom sektore, ktoré povzbudil akciový zámer Mizuho Financial Group.
Japonská burza uzavrela v piatkové obchodovanie s poklesom po tom, ako vysoká hodnota domácej meny podnietila investorov k predaju akcií japonských exportérov. Hlavný burzový index Nikkei oslabil o 0,2 % na 14 219,48 bodu, pričom širší index TOPIX si naopak polepšil o 0,2 % na 1 395,87 bodu. Darilo sa bankovému sektoru, ktorý posilnil v dôsledku vyhlásenia druhej najväčšej japonskej banky Mizuho o jej pláne na spätné odkúpenie vlastných akcií. Spomedzi vývozcov oslabili spoločnosti Canon a Sony v rozmedzí 0,4 až 2,1 %. Najväčší prepad zaznamenal výrobca elektrických súčiastok Mitsumi Electric Co, keď jeho akcie znehodnotili o 10,1 %.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 11. 2024

USD 1,063 0,001
CZK 25,295 0,095
GBP 0,834 0,006
HUF 408,700 2,000
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS