ČLÁNOK




Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
6. apríla 2008

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
 
V stredu zaznamenali americké burzy pokles po tom, ako Ben Bernanke prvýkrát pripustil možnú recesiu americkej ekonomiky

EURÓPA – Európske akcie si v úvode týždňa výrazne pohoršili, čím si zabezpečili najhoršie kvartálne výsledky za viac ako päť uplynulých rokov. Obnovené obavy z ďalšieho vývoja úverovej krízy poškodili najmä akcie bankových spoločností. Pokles akcií v tomto sektore negatívne ovplyvnila aj správa americkej investičnej banky Merrill Lynch o tom, že švajčiarska banková skupina UBS, ktorá sa stala asi najväčšou obeťou hypotekárnej krízy spomedzi veľkých európskych bánk, bude možno musieť opäť pristúpiť k ďalšiemu miliardovému odpisovaniu. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 v pondelok oslabil o 0,26 % a uzavrel obchodovanie na úrovni 1 262,14 bodu. Index tak stratil viac ako 20 % zo svojej rekordnej hodnoty, ktorú dosiahol minulý rok v júli. Vtedy sa pohyboval na úrovni, ktorá bola najvyššia za posledných šesť rokov.
V utorok európske burzy po pondelkovom poklese opäť posilnili. Najväčším ťahúňom na trhu spomedzi európskych blue chips bola švajčiarska banka UBS, ktorej akcie vzrástli o 12 %. Spoločnosť si polepšila po tom, čo v utorok zverejnila informáciu o tom, že odpísala ďalších 19 mld. USD a v súčasnosti sa usiluje získať ďalší kapitál potrebný na krytie strát vzniknutých v súvislosti s úverovou krízou. Podobný vývoj bolo možné sledovať aj pri nemeckej Deutsche Bank, ktorej akcie stúpli o 3,9 % po tom, čo tiež prekvapila ďalšími odpismi.
Európska burza evidovala v strede týždňa nárast. Bankový sektor opätovne posilnil v dôsledku očakávaní investorov, že obdobie odpisov by sa už mohlo čoskoro skončiť. Optimizmus investorov pomohli kompenzovať aj vyjadrenia prezidenta americkej centrálnej banky (Fed) Bena Bernankeho o možnej recesii ekonomiky USA. Index FTSEurofirst 300 ťahali nahor najmä akcie bánk, z ktorých Commerzbank posilnila o 6,1 %, UBS o 4,9 % a Credit Suisse o 5,8. Darilo sa aj ropným koncernom BP a Total, obidva si pripísali 1,7 %.
Vo štvrtok európske akciové trhy oslabili v dôsledku nárastu obáv investorov z ohlásenia ďalších odpisov švajčiarskou bankou UBS. K neistote investorov prispeli aj ekonomické údaje poukazujúce na spomaľovanie rastu ekonomiky USA a eurozóny. Akcie banky UBS oslabili o 4,7 %, zatiaľ čo britská RBS odpísala o 3,5 %. Nedarilo sa aj ďalším inštitúciám finančného trhu ako napríklad poisťovniam Lloyds TSB a AXA, ktorých akcie znehodnotili v rozmedzí od 3,5 % až 4,2 %.
V poslednom obchodnom dni týždňa skončili európske akciové trhy s posilnením. Na trh pozitívne vplývali ťažobné tituly a banka UBS, pričom zisky limitoval prekvapivý pokles tvorby miest v Spojených štátoch amerických. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 v piatok posilnil o 0,4 % na 1 318,43 bodu. V celotýždennom hodnotení index posilnil o 4,1 %, čo bolo najvýznamnejšie posilnenie za v tomto roku. Akcie švajčiarskej banky UBS vzrástli o viac ako 3 % po tom, čo bývalý generálny riaditeľ Luqman Arnold naliehal na rozdelenie banky.

NEW YORK
– Obchodovanie na americkej burze sa v pondelok nieslo v pozitívnom duchu. Akcie posilnili najmä v súvislosti s lepšími výsledkami o obchodnej aktivite na stredozápade USA, ako sa pôvodne predpokladalo. Tie čiastočne pomohli zmierniť obavy z ďalšieho vývoja americkej ekonomiky. Avšak aj napriek tomu, že v posledný deň prvého štvrťroka americká burza posilnila, celkový kvartálny výsledok bol aj tu najhorší za viac ako päť rokov. Index amerických priemyselných blue chips Dow Jones si pripísal 0,38 % a skončil tak obchodný deň na hodnote 12 262,89 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 sa zvýšil o 0,57 % na 1 322,70 bodu a technologický Nasdaq zhodnotil o 0,79 % na 2 279,10 bodu. V prvom kvartáli sa index Dow Jones celkovo znížil o 7,6 %, Standard & Poor’s 500 oslabil o 9,9 % a Nasdaq stratil 14,1 %.
Americký akciový trh ukončil utorkové obchodovanie s pozitívnymi výsledkami. Silný dopyt po akciách zaznamenala v druhý burzový deň americká investičná banka Lehman Brothers, čo zvýšilo ich cenu o 17,8 %. Darilo sa aj akciám technologických spoločností. Akcie firmy Microsoft si polepšili o 4 % po tom, čo zverejnila správu o tom, že svoju pôvodnú ponuku na prevzatie internetovej spoločnosti Yahoo vo výške 44,6 mld. USD už nebude zvyšovať. Burza v utorok uzavrela s najlepšími výsledkami od 18. marca, kedy americká centrálna banka (Fed) rozhodla o ďalšom znižovaní úrokových sadzieb.
V stredu zaznamenali americké burzy pokles po tom, ako Ben Bernanke prvýkrát pripustil možnú recesiu americkej ekonomiky. Prezident Fedu zároveň dodal, že ekonomika krajiny by mala neskôr počas roka vzrásť v dôsledku pozitívnych účinkov zníženia úrokových sadzieb, ako aj ďalších opatrení centrálnej banky USA. Hlavné burzové indexy ťahali nadol najmä akcie koncernov General Electric (GE) a IBM, ktoré sú citlivé na ekonomické predpovede. Akcie koncernu GE znehodnotili o 1,1 %, zatiaľ čo IBM odpísalo 1,4 %. Nedarilo sa ani ropnému koncernu Exxon Mobil, ktorý odpísal 1,7 %.
Americký akciový trh vo štvrtom dni týždňa vzrástol po tom, ako technologická spoločnosť Research in Motion vykázala neočakávane priaznivé hospodárske výsledky. K optimizmu investorov prispelo aj vyjadrenie americkej investičnej banky Merrill Lynch, že už nepotrebuje ďalší kapitál. Index amerických blue chip Dow Jones posilnil o 0,26 % na 12 638,89 bodu, širší index Standard & Poor’s 500 zhodnotil o 0,23 % na 1 370,61 bodu a technologický index Nasdaq vzrástol o 0,05 % na 2 362,49 bodu. Firma Research in Motion si polepšila o 6,5 % a darilo aj ďalšej technologickej spoločnosti Apple, ktorá vzrástla o 2,5 %. Polepšil si aj hliníkový gigant Alcoa, a to o 5,8 %.
V poslednom obchodnom dni týždňa americké akciové trhy nezaznamenali veľké pohyby. Optimizmus z možného oslabovania hypotekárnej krízy zatienili obavy o ďalšie straty bánk a najväčší pokles zamestnanosti v USA za posledných 5 rokov. Index Dow Jones si pohoršil o 16,61 bodu, resp. 0,13 %, na 12 609,42 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 získal 1.09 bodu, resp. 0,08 %, na 1 370,4 bodu. Technologický index Nasdaq posilnil o 7,68 bodu, resp. 0,32 %, na 2 370,98 bodu. Akcie webového prehliadača Google posilnili o 3,5 %, naopak konglomerát General Motors oslabil, a to o 4,7 %.

TOKIO – Širší japonský akciový index TOPIX v úvode týždňa oslabil o 3 %. Dôvodom tohto poklesu bola najmä situácia na akciových trhoch, kde investori vyberali zisky v posledný deň japonského fiškálneho roka. Nedarilo sa akciám finančných spoločností po tom, čo klesli akcie amerických finančných firiem, ktoré sa obávali poklesu dividend. Do 04:17 GMT hlavný japonský index Nikkei oslabil o 2,4 % na 12 517,09 bodu. Širší index TOPIX si pohoršil o 3 % na 1 206,87 bodu. Najvýznamnejší vplyv na pokles hodnoty indexu Nikkei mala spoločnosť Toyota Motor, ktorej akcie sa znížili o 4,8 %. Honda Motor taktiež zaznamenala stratu, keď jej akcie oslabili o 4,3 %. Aj akcie japonských bánk počas pondelkového obchodovania oslabili. Prepad zaznamenali akcie banky Miuzho, a to 4,4 %, Sumitomo Mitsui Financial Group o 3,4 % a Mitsubishi UFJ Financial Group o 3,5 %.

Japonský akciový trh uzavrel utorkové obchodovanie s pozitívnymi výsledkami. Na konci týždňa očakávajú investori zverejnenie kľúčových ekonomických údajov a tak sú aj naďalej opatrní. Pretrvávajúce obavy z vývoja globálnej úverovej krízy tiež mierne pribrzdili utorkové akciové výsledky. Investori sa v druhý obchodný deň v Japonsku viac zaujímali o akcie jednotlivých spoločnosti, ako o konkrétne sektory. Jedným z najväčších ťahúňov na trhu bola farmaceutická spoločnosť Shionogi & Co., ktoré akcie vyskočili o 9,1 %. Darilo sa akciám výrobcu fotoaparátov, spoločnosti Canon, ktoré sa zvýšili o 2,4 % ako aj akciám firmy Sony, ktoré posilnili o 2,3 %.
Stredajšie obchodovanie na japonskom akciovom trhu sa nieslo v pozitívnom duchu. Nárast akcií na tokijskej burze pozitívne ovplyvnili výsledky z nočného obchodovania na americkej Wall Street. K dobrým výsledkom však prispela aj rastúca nádej investorov, že najhoršia časť americkej hypotekárnej krízy je už zažehnaná. Aj na japonskom akciovom trhu sa darilo akciám finančných spoločností. Akcie banky Mitsubishi UFJ Financial Group stúpli o 7,6 %. Exportné spoločnosti zase profitovali zo silnejšieho kurzu amerického dolára. Akcie Toyota Motor tak vyskočili o 4,2 % a akcie spoločnosti Sony vzrástli o 4,7 %.
Japonská burza uzavrela vo štvrtok s nárastom. Investori však zostali opatrní pred zverejnením údajov o nezamestnanosti v USA. Darilo sa maloobchodnému reťazcu Fast Retailing, ktorý zhodnotil o 2,6 %. Výrobca elektroniky Toshiba posilnila o 5 %, vyskočili aj akcie spoločnosti Japan Steel Works, a to o 2,6
Japonská burza v piatok poklesla v dôsledku opatrnosti investorov pred zverejnením údajov o nezamestnanosti v USA. Automobilky Toyota Motor a Honda Motor znehodnotili v rozmedzí 2,1 % až 3,3 % po tom, čo americká banka Goldman Sachs spoločne s ďalšími maklérskymi firmami znížili rating automobilového sektora. Hlavný japonský burzový index Nikkei poklesol o 0,7 % na 13 298,89 bodu, širší index TOPIX prepadol o 0,5 % na 1 293,79 bodu. Nedarilo sa ani spoločnosti Nippon Steel, ktorej akcie si odpísali 3,2 %.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 11. 2024

USD 1,089 0,000
CZK 25,330 0,003
GBP 0,840 0,002
HUF 407,750 0,530
CAD 1,514 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS