ČLÁNOK




Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
30. marca 2008

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
 
V strede týždňa európsky akciový trh oslabil, keď najväčšia nemecká banka Deutsche Bank vyhlásila, že svetová kríza by mohla ohroziť jej ekonomické vyhliadky na tento rok
 
EURÓPA – Na európskych akciových trhoch sa v pondelok pre Veľkonočné sviatky neobchodovalo.
Európske akciové trhy v utorok rástli. Nahor ich ťahali najmä cenné papiere fínskeho výrobcu mobilných telefónov Nokia, ktoré posilnili o 8,2 % po tom, ako vedúci finančného oddelenia spoločnosti Rick Simonson vyhlásil, že Nokiu spomalenie americkej ekonomiky takmer vôbec nezasiahlo. Celoeurópsky index FTSEurofirst 300 v utorok uzavrel na úrovni 1 266,03 bodu, čo je o 3,2 % vyššie, ako deň predtým. Týmto posilnením sa zmiernila doterajšia celková strata indexu za tento rok na 16 %.
V strede týždňa európsky akciový trh oslabil, keď najväčšia nemecká banka Deutsche Bank vyhlásila, že svetová kríza by mohla ohroziť jej ekonomické vyhliadky na tento rok. K obavám investorov prispelo aj neúspešné ukončenie rokovaní o prevzatí nadnárodnej ťažobnej spoločnosti Xstrata brazílskym ťažobným gigantom Vale. Index FTSEurofirst 300 ťahali nadol akcie nemeckej banky Deutsche Bank, ktoré znehodnotili 2,8 %, zatiaľ čo ťažobný koncern Xstrata odpísal 5,2 %. Nedarilo sa ani farmaceutickým spoločnostiam Novartis, GlaxoSmithKline a AstraZeneca, ktorých akcie prepadli v intervale 2 až 4,5 %.
Európsky akciový trh vo štvrtok posilnil po tom, ako sa švajčiarska a britská centrálna banka zaviazali zvýšiť likviditu na peňažných trhoch. Európska centrálna banka (ECB) povedala, že v prípade potreby je pripravená dodatočne zvýšiť likviditu na finančných trhoch. Index FTSEurofirst 300 ťahali nahor najmä banky, z ktorých britská HSBC zhodnotila o 1,1 %, španielska Banco Santander o 1,7 %, britská HBOS a francúzska Natixis vzrástli približne o 3 %. Darilo sa aj ťažobným koncernom, z ktorých Rio Tinto, Anglo American a BHP Billiton posilnili v intervale 1,6 % až 2,1 %.
V poslednom obchodnom dni týždňa skončili európske akciové trhy s poklesom. Inflačné tlaky v Nemecku v Nemecku oslabili nádeje na zníženie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou v krátkodobom výhľade, pričom na trh negatívne pôsobili aj bankové a ropné tituly. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 v piatok oslabil o 0,5 % na 1 265,47 bodu. V celotýždennom hodnotení však index posilnil, a to o 3,2 %, čo bolo prvé týždenné posilnenie za posledných päť týždňov a taktiež najväčší jednotýždenný prírastok od decembra minulého roka. Energetická spoločnosť E.ON uviedla, že zisk bude na spodnej hranici odhadov a tak klesli akcie spoločnosti o 2,5 %.

NEW YORK – Americké akcie v pondelok posilnili. Ich nárast ovplyvnila najmä zvýšená ponuka americkej banky JPMorgan Chase & Co. na prevzatie konkurenčnej Bear Stearns. Akcie ďalších finančných spoločností zároveň pozitívne zareagovali na správu denníka Barron’s, v ktorej sa uvádza, že akcie banky Bar Stearns by mohli ku koncu tohto roka vzrásť až o 10 %. Akcie stavebných spoločností stúpli po tom, čo Národná asociácia obchodníkov s nehnuteľnosťami zverejnila prekvapivo dobré februárové výsledky v súvislosti s predajom existujúcich domov v USA. Index amerických priemyselných blue chips Dow Jones zhodnotil o 1,52 % a uzavrel tak obchodovanie na úrovni 12 548,64 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 si polepšil o 1,53 % na 1 349,88 bodu a technologický Nasdaq vzrástol o 3,04 % na 2 326,75 bodu.

Americký priemyselný index Dow Jones sa v utorok mierne znížil, k čomu ho viedlo hlavne oslabenie akcií druhého najväčšieho bankového domu v Spojených štátoch Bank of America. Znehodnotenie spôsobila maklérska firma, ktorá banke odporučila predať časť akcií, odvolávajúc sa na dopad hypotekárnej krízy. Naproti tomu, technologický Nasdaq a širší index Standard & Poor’s 500 v utorok posilňoval, a to aj napriek správam o najväčšom poklese spotrebiteľskej dôvery v USA za posledných päť rokov. V utorok totiž opäť stúpli ceny ropy a kovov, čo vynieslo hore akcie energetických spoločností.
V stredu americká burza taktiež oslabila po tom, čo popredná analytička spoločnosti Oppenheimer & Co, Meredith Whitney znížila svoje očakávania zisku za prvý štvrťrok u bánk ako sú Citigroup, Bank of America Corp a JPMorgan Chase & Co. Rastúce ceny ropy a zverejnenie údajov o poklese objednávok amerických priemyselných výrobkov oživili obavy investorov z recesie ekonomiky USA. Akcie bánk Citigroup, Bank of America, JPMorgan znehodnotili v rozmedzí 2,8 až 6 %. Nedarilo sa ani výrobcovi softvéru Oracle, ktorého akcie odpísali 8,3 %
Americká burza v štvrtom dni týždňa opätovne oslabila. Neuspokojivé hospodárske výsledky softvérového gigantu Oracle prispeli k nárastu obáv investorov z možného poklesu podnikových výdavkov a následne podnietili výpredaj akcií aj ďalších technologických spoločností ako je napríklad Apple. Znehodnotili aj akcie bánk v dôsledku obáv, že investičnú banku Lehman Brothers Holdings môže postihnúť rovnaký osud ako jej konkurenta Bear Stearns, čo prispelo k 8,9-percentnému prepadu hodnoty jej akcií.
V poslednom obchodnom dni týždňa americké akciové trhy oslabili. Trh oslabili varovania pred nižším ziskom obchodnej spoločnosti so spotrebným tovarom J.C. Penney, ktoré vyvovali obavy o zníženie spotrebiteľských výdavkov. Akcie spoločnosti oslabili o 7,5 %. Index Dow Jones si pohoršil o 86,06 bodu, resp. 0,7 %, na 12 216,4 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 stratil 10,54 bodu, resp. 0,8 %, na 1 315,22 bodu. Technologický index Nasdaq oslabil o 19,65 bodu, resp. 0,86 %, na 2 261,18 bodu. V celotýždennom hodnotení index Dow Jones stratil 1,2 %, index Standard & Poor’s 500 oslabil o 1,1 %, pričom technologický index Nasdaq stúpol o 0,1 %.

TOKIO – Japonský akciový index Nikkei skončil v pondelkovom obchodovaní na takmer nezmenenej úrovni po tom, čo tri dni za sebou posilňoval. Na trh pozitívne vplývali exportéri ako Honda Motor, naopak trh ťahali nadol poisťovne, ako napríklad spoločnosť Millea. Index Nikkei poklesol o 2,48 bodu na 12 480,09 bodu. Širší index TOPIX vzrástol o 0,3 % na 12 480,09 bodu. V pondelok zmenilo majiteľa na Tokijskej burze 1,6 mld. akcií, pričom pomer akcií, ktoré posilnili voči akciám, ktoré oslabili bol 874 k 729 akciám. Spoločnosť Honda si polepšila o 2,6 % na 2 950 JPY, pričom bola najväčším prispievateľom v rámci indexu Nikkei. Poisťovňa Millea naopak oslabila, a to o 4,4 % na 3 710 JPY.

Obchodovanie na japonskej burze sa v utorok nieslo v pozitívnej atmosfére. Darilo sa akciám exportérov ako napríklad spoločnosti Canon, ktorej akcie vyskočili o 3,9 % alebo automobilky Honda Motor, ktorej akcie stúpli o 4,4 %. Obchodovanie pozitívne ovplyvnil aj aktuálny kurz nízkoúročeného japonského jenu, ktorý sa pohyboval ďaleko od minulotýždňového 13-ročného maxima voči americkému doláru. Uvedená skutočnosť tak pomohla zmierniť obavy exportných spoločností z poklesu ich ziskov.
Japonským akciovým trhom sa v stredu nedarilo. Prispeli k tomu hlavne významní japonskí exportéri, ktorých akcie oslabili najmä kvôli silnejšiemu jenu. V stredu si podobne ako na americkej burze polepšili spoločnosti, ktoré mohli profitovať zo zdražovania komodít. Medzi nich patrí aj výrobca zlata a medi Sumitomo Metal Mining.
Vo štvrtok japonský akciový trh skončil taktiež v červených číslach. Technologická spoločnosť TDK poklesla takmer o 8 % v dôsledku zverejnenia novinového článku podľa, ktorého pravdepodobne nepotvrdí svoje ziskové očakávania. K poklesu japonského trhu prispel aj nárast obáv investorov z prehlbujúcej sa recesie ekonomiky USA, kľúčovej destinácie pre výrobky ázijských krajín. Hlavný burzový index Nikkei prepadol o 0,8 % na 12 604,58 bodu, zatiaľ čo sa širším index TOPIX znížil o 0,9 % na 1 226,44 bodu. Najväčšia japonská banka Mitsubishi UFJ Financial Group poklesla o 2,1 %. Nedarilo sa ani automobilkám Honda a Toyota, ktorých akcie znehodnotili v rozmedzí 2,5 až 2,9 %.
Japonský akciový trh na konci týždňa posilnil. Pod tento nárast sa podpísali realitné spoločnosti ako napríklad Mitsubishi Estate a hi-tech firmy ako napríklad Kyocera Corp. Japonským exportérom zároveň pomohlo mierne posilnenie doláru voči jenu. Hlavný burzový index Nikkei vzrástol o 1,7 % na 12 820,47 bodu, širší index TOPIX si pripísal 1,4 % a stúpol tak na úroveň 1 243,81 bodu. Mitsubishi Estate posilnila o 5,8 %, zatiaľ čo Kyocera Corp vzrástla o 2,7 %. Z domácich exportérov posilnila automobilka Toyota Motor o 2,5 %, elektronický koncern Hitachi o 2 % a výrobca fotoaparátov Canon o 1,3 %.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS