ČLÁNOK
Union banka chce spor o zmenky SPP riešiť v zahraničí
13. novembra 2001

Ak najbližšie konanie pred Najvyšším súdom SR nerozhodne o nárokoch Union banky, a.s. na zaplatenie zmeniek Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), je banka rozhodnutá riešiť záležitosť na medzinárodnej úrovni. „Právny zástupca SPP nezmyselnými obštrukciami predlžuje súdne konanie a prednášaním neopodstatnených námietok zámerne odďaľuje zaplatenie zmeniek,“ uviedol generálny riaditeľ Union banky Tomáš Seidler a dodal, že okrem súdneho konania sa banka obráti aj na medzinárodné inštitúcie a zahraničnú právnickú verejnosť. Nevylúčil ani žiadosť u českej vlády a parlamentu o možnú pomoc v tomto spore.

Podľa Union banky ide o štandardný a korektným spôsobom vykonaný zmenkový obchod. Spor sa však zbytočne politizuje, uviedol Seidler. Podľa právneho zástupcu Union banky Antona Blahu minister hospodárstva SR Ľubomír Harach odporučil banke riešiť spor len s SPP bez účasti vlády. Riaditeľ Union banky zároveň pripustil, že existuje aj možnosť mimosúdnej dohody, no SPP zatiaľ neprejavil snahu dohodnúť sa. Slovenská vláda však stále presadzuje riešenie sporu súdnou cestou.

Vyhlásenie Union banky o priebehu sporu týkajúceho sa zmeniek Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), a.s. považuje SPP za pokus o zásah do nezávislosti Najvyššieho súdu SR. Ak Union banka konštatuje, že súdny spor, ktorý ešte nebol ukončený, sa uzavrie v jej prospech a tvrdí, že SPP odďaľuje zaplatenie zmeniek, pripúšťa iba jeden možný výsledok súdneho sporu. Uvádza sa to v stanovisku SPP k vyhláseniam predstaviteľov Union banky.

SPP v stanovisku uvádza, že zvažuje podanie podnetu kvôli podozreniu z ovplyvňovania slobodného rozhodovania súdu. Predpokladá, že Union banka by si podobný krok na českom území nedovolila. Okrem toho SPP prehlásil, že nemá predstavu, aké medzinárodné inštitúcie chce Union banka informovať. Stanovisko tiež podotýka, že v ČR sú dvaja bývalí vedúci predstavitelia Union banky trestne stíhaní pre podozrenie z podvodu práve v prípade takzvaných Duckého zmeniek.

Spor medzi SPP s Union bankou sa týka právoplatnosti piatich zmeniek v hodnote 350 mil. CZK s podpisom zavraždeného šéfa plynárov Jána Duckého. Nároky Union banky na preplatenie zmeniek SPP uznal vlani v apríli bratislavský Krajský súd (KS). Podporil tak vydanie zmenkového rozkazu z apríla 1999, ktorým KS zaviazal SPP zaplatiť banke hodnotu zmeniek spolu so 6-percentným úrokom. Právny zástupca SPP Ernest Valko sa proti rozhodnutiu okamžite po vynesení rozsudku odvolal. KS zároveň odporučil SPP, aby si svoje straty vyplývajúce z tohto sporu uplatnil u spoločnosti Sezooz Group. Päť zmeniek totiž Ducký v roku 1998 vystavil na Sezooz ako súčasť zmluvy, ktorej obsahom bola dodávka technologického zariadenia pre SPP. Banka zaplatila za zmenky 325 mil. CZK. Spor rozhoduje Najvyšší súd, ktorého rokovanie bolo po treťom odročení presunuté na 15. novembra. Rozhodnutie Najvyššieho súdu bude v spore o 350 mil. CZK konečné.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS