ČLÁNOK
Unilever a Merrill Lynch chcú riešiť svoj spor mimosúdnou cestou
11. decembra 2001

Všetko nasvedčuje tomu, že americká investičná banka Merrill Lynch a gigantický penzijný fond britsko-holandskej spoločnosti Unilever, orientovanej na predaj spotrebiteľského tovaru, urovnajú svoj viac ako dvojmesačný spor mimosúdnou cestou.

Unilever už síce podal žalobu, v ktorej sa domáha kompenzovať straty vo výške 130 miliónov libier. Údajne mali vzniknúť nedbanlivosťou pri správe finančných zdrojov v objeme jednej miliardy GBP. Túto žalobu Unilever síce nestiahol, no požiadal súd o odročenie kauzy, pretože Merrill Lynch Investment Managers – MLIM (bývalý Mercury Asset Management) chce o celom probléme rokovať a dohodnúť sa na odškodnení pre Uniliver vo výške 70 miliónov libier. Detaily urovnania celého sporu nebudú zrejme nikdy publikované v plnom rozsahu, no v každom prípade sa najviac poškodí renomé „investičnej hviezdy“ MLIM Caroll Galleyovej, ktorá zverila operatívne riadenie časti portfólia iba 27-ročnému kolegovi Alistairovi Lennardovi. Denník Financial Times zhodnotil tenko krok ako „neúmerne riskantný“.

Zástupcovia Unileveru trvajú na podobnom hodnotení a tvrdia, že Lennard pri viacerých investičných operáciách „hral s divokou kartou“, čím došlo k ohrozeniu finančných zdrojov penzijného fondu. Napádajú tiež fakt, že Carol Galleyová svojmu mladšiemu kolegovi a „chránencovi“ udelila príliš veľké kompetencie bez toho, aby Lennarda efektívne kontrolovala.

MLIM sústavne opakuje, že vôbec nepoškodil Unilever, ale pri investovaní jeho zdrojov iba dosiahol nižší zisk v porovnaní s predchádzajúcimi prognózami.

Sudca Justice Colman súhlasil s odročením prípadu, ktoré je podľa jeho slov „vhodné pre obidve strany“, no napriek tomu sa Merrill Lynch dostáva do defenzívnej polohy.

Prípadná mimosúdna dohoda totiž môže vyvolať celú sériu nových právnych akcií proti Merrill, najmä zo strany renomovaných a finančne značne silných penzijných fondov.

Medzi nimi je na prvom mieste fond supermarketovej siete J Sainsbury, ktorý disponuje aktívami vo výške troch miliárd libier.

Sledujeme vývoj sporu medzi Merrill Lynch a Unilever veľmi podrobne a s veľkým záujmom, pričom svoju právnu pozíciu opatrne zvažujeme, konštatuje sa vo vyhlásení J Sainsbury.

Aj z tohto vyhlásenia je zrejmé, že Merrill možno čakajú v rámci súdnych pojednávaní ešte mnohé krušné chvíle…


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS