ČLÁNOK
Ukrajina položila pirátov na obetný stôl
1. februára 2002

Prezident Ukrajiny Leonid Kučma podpísal nariadenie, ktoré je prekážkou výroby a predaja pirátskych kompaktných diskov. Nariadenie bolo potrebné preto, lebo nedávno prijatý zákon neuspokojil USA, ktoré potrestali Ukrajinu za pirátstvo obmedzením dovozu ukrajinskej produkcie.

Nariadenie dostalo názov O okamžitých opatreniach pre zvýšenie ochrany práv duševného vlastníctva pri výrobe, vývoze a dovoze šírení diskov s pre laserové snímače. Kabinetu nariaďuje do mesiaca vytvoriť pri ministerstve vzdelávania a vedy oddelenie inšpektorov pre otázky ochrany duševného vlastníctva. Inšpektori budú nasadení do závodov, ktoré vyrábajú kompaktné disky. Okrem toho zavádza povinné označovanie diskov vyrobených na Ukrajine špeciálnymi identifikačnými kódmi.

Leonid Kučma bol nútený prijať veľmi prísne opatrenia pre obmedzenie výroby kompaktných diskov na nátlak USA, ktoré obvinili Ukrajinu v systematickom porušovaní práv duševného vlastníctva amerických spoločností a umelcov, ktorých diela vydávajú ukrajinskí piráti.

Odpoveďou na obvinenia USA bolo to, že ukrajinský parlament 17. januára tohto roku prijal zákon o výrobe a dovoze kompaktných diskov. Avšak americkú stranu tento zákon neuspokojil kvôli príliš neurčitým trestov proti pirátom. O niekoľko dní neskôr sa začalo uplatňovať nariadenie prezidenta USA, ktoré obmedzilo dovoz ukrajinskej ocele a iných tovarov za 75 mil. USD. Vtedy Kučma kritizoval USA za tvrdé sankcie a povedal, že zákon prijatý parlamentom nemá obdobu nikde vo svete. Neprešiel ani mesiac a Kučma prišiel s vlastnou agendou v boji proti pirátom.

Na Ukrajine sa stále myslia, že americké obvinenia z pirátstva sú len zámienkou pre obmedzenie importu ukrajinských tovarov.

„Dá sa povedať, že ukrajinských metalurgov ďalší raz bezohľadne vytlačili zo zahraničných trhov. Teraz bola Ukrajina nútená zničiť ešte jedno odvetvie – výrobu diskov. Zbavili sme sa podnikov na výrobu diskov, ale nedostali sme kvóty na oceľ.

Na Ukrajine sa súčasne začalo prenasledovanie obchodníkov s pirátskymi diskmi. Minulú nedeľu zhabala kyjevská milícia na jeden z tržníc 11 000 pirátskych výliskov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS