ČLÁNOK
Ukrajina dočasne zastaví privatizáciu energetiky
1. júna 2001

Ukrajinský prezident Leonid Kučma nariadil novej ukrajinskej vláde dočasne zastaviť plánovanú privatizáciu spoločností v oblasti výroby a distribúcie energie. Privatizácia energetických spoločností bola jednou z kľúčových podmienok, ktoré stanovil Medzinárodný menový fond (MMF) pre obnovenie poskytovania pôžičiek v rámci zmrazeného programu v hodnote 2,6 mld. USD. Vláda bývalého premiéra Viktora Juščenka, ktorú parlament odvolal pred mesiacom, presadzovala plány pokračovania privatizácie energetického sektora.

Kučma pri viacerých príležitostiach povedal, že privatizačné projekty v rámci energetiky nepodporuje. Tento týždeň menoval za premiéra domáceho podnikateľského lobistu Anatolija Kinacha. Kučma zdôvodnil svoje rozhodnutie zastaviť spomínané privatizačné projekty „mimoriadnym významom energetických podnikov pre ekonomiku Ukrajiny a pre národnú bezpečnosť“.

Ukrajina v tomto roku predala kontrolné podiely v šiestich podnikoch distribúcie energie. Pobočka americkej energetickej spoločnosti AES Corp kúpila v apríli 75-percentné podiely v podnikoch Kievoblenergo a Rivneoblenergo. Východoslovenské energetické závody kúpili v tomto roku podiely v štyroch distribútoroch energie. Kučma oznámil, že úrady plánujú dôkladne zanalyzovať uskutočnené privatizačné projekty v energetike.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS