ČLÁNOK
Ukončenie predaja Banky Slovakia až v budúcom roku
24. októbra 2002

Proces predaja akcií Banky Slovakia, a.s. (BS) by sa mal podľa prezidenta Fondu národného majetku SR (FNM) Jozefa Kojdu ukončiť až v budúcom roku. „Zmluvné dokumenty, ktorých konečnú verziu momentálne prerokúvajú s Meinl Bank právnici fondu, by mali byť hotové ešte tento rok, closing celej transakcie však predpokladáme až v roku 2003,“ povedal.

Ako dodal, samotný termín closingu bude závisieť aj od ukončenia hĺbkového auditu v BS novým nadobúdateľom. Prezident FNM zatiaľ nechcel zverejniť cenu, ktorú Meinl Bank za akcie BS ponúkla. „Z môjho pohľadu je ponúknutá cena slušná,“ komentoval túto tému Kojda. Meinl Bank pritom podľa jeho slov prejavila záujem nielen o kúpu štátneho podielu, ale aj o akcie z portfólia Slovenskej poisťovne, Slovenskej sporiteľne a mesta Banská Bystrica.

FNM podľa Kojdu neteší, že centrálna banka svojimi rozhodnutiami tak výrazne zúžila počet možných kandidátov na majetkový vstup do banky. Na margo niekoľkonásobného pokusu predať banku upozornil na nesprávne načasovanie tendra. „Už na začiatku bolo chybou predávať BS v rovnakom termíne ako veľké bankové inštitúcie, keď sa investori sústredili na veľký biznis,“ skonštatoval.

Súčasný tender je už tretí v poradí. V riadnom termíne sa do neho prihlásilo šesť záujemcov, ktorými boli okrem Meinl Bank aj J&T Finance Group, J&T Bank, Slavia Capital v konzorciu s investičnou bankou Euram, Poštová banka a americká investičná skupina, ktorou údajne mala byť Winged Keel Group. Národná banka Slovenska (NBS) však umožnila vykonať due diligence iba Meinl Bank. FNM v záujme zvýšenia konkurencie predĺžil tender a v dodatočnej lehote prijal ďalšie štyri predbežné ponuky od spoločností Eco-Invest, Ružomberok, Fora-Bank so sídlom v Ruskej federácii, Slavie Capital v konzorciu s Doprastavom a Gutmann Praha. Povolenie NBS však nezískali ani títo záujemcovia.

Majoritným akcionárom Banky Slovakia s podielom 60,07 % na základnom imaní je FNM. Ďalšími vlastníkmi banky sú Slovenská poisťovňa, a.s. s 26,4-percentným podielom, Slovenská sporiteľňa, a.s. so 6,3 % a mesto Banská Bystrica, ktoré vlastní 6,9 % akcií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS