ČLÁNOK
Ukončenie konkurzu skrachovanej SKB je stále v nedohľadne
1. marca 2002

Ukončenie konkurzu skrachovanej Slovenskej kreditnej banky je stále v nedohľadne. Veriteľský výbor doteraz neodsúhlasil plán speňaženia konkurznej podstaty. Schôdza veriteľov, na ktorej sa pôvodne mal plán speňaženia odsúhlasiť, bola odročená. „K odsúhlaseniu plánu by mohlo dôjsť na niektorej najbližšej schôdzi veriteľov,“ uviedol pre agentúru SITA predseda Prezídia Fondu ochrany vkladov (FOV) Rudolf Šujan, ktorý je zároveň zástupcom FOV v pozícii predsedu veriteľského výboru.

Podľa správcu konkurznej podstaty SKB Juraja Tomáška by najlepším riešením pri speňažení konkurznej podstaty bol predaj pohľadávok skrachovanej banky. „Takto by sa mohli veritelia dostať najskôr k peniazom,“ povedal Tomášek. Podľa jeho slov by sa konkurz vymáhaním pohľadávok len zbytočne predlžoval. „Celú situáciu komplikuje to, že mnoho dlžníkov SKB je už v likvidácii,“ dodal. Ukončenie konkurzu odhaduje konkurzný správca o niekoľko rokov.

Porušenie zákona v doterajšom priebehu konkurzu SKB zo svojej strany Tomášek odmieta. „Na vykonanie účtovnej závierky nie som oprávnený, urobil som však všetky kroky aby sa vykonať mohla,“ dodal. Podľa konkurzného správcu oprávnenie k vykonaniu účtovnej závierky má opatrovník Ján Guniš, ktorý bol vymenovaný Fondom ochrany vkladov. „Preto nerozumiem stanovisku FOV, v ktorom ma obviňuje z porušenia zákona v tejto súvislosti,“ uviedol Tomášek. Podľa Rudolfa Šujana opatrovník SKB bol vymenovaný súdom až 28. júna 2001, pričom konkurz na SKB bol vyhlásený 4. júla 2000. „Znamená to, že určité kroky smerom k vykonaniu účtovnej závierky mal Juraj Tomášek vykonať už pred vymenovaní opatrovníka,“ dodal.

Nútená správa na SKB bola uvalená 19. apríla 2000. Dôvodom zavedenia nútenej správy bola zlá ekonomická a finančná situácia banky. Konkurz na SKB vyhlásil Krajský súd v Bratislave, čím sa skončila nútená správa v banke.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS