ČLÁNOK
ÚFT udelil štyri licencie na povinne zmluvné poistenie áut
17. októbra 2001

Úrad pre finančný trh (ÚFT) rozhodol o udelení povolenia vykonávať povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla štyrom poisťovniam. Povolenia získala Allianz poisťovňa, a.s., Bratislava, Česká poisťovňa – Slovensko, a.s., Bratislava, Kooperatíva poisťovňa, a.s., Bratislava a Slovenská poisťovňa, a.s., Bratislava. Ako agentúru SITA informoval Jaroslav Malák z ÚFT, v najbližších dňoch očakáva vydanie povolení ďalším uchádzačom o tento druh poistenia.

ÚFT prijal do štvrtka 11. októbra osem žiadostí o licenciu na poskytovanie povinne zmluvného poistenia. Zákon o povinnom zmluvnom poistení za škody spôsobené prevádzkou motorových vozidiel, ktorý nadobudne účinnosť od začiatku budúceho roka, vstúpil do platnosti 1. októbra. Vlastníci motorových vozidiel si tak budú môcť vybrať poisťovňu s licenciou na povinne zmluvné poistenie, v ktorej uzavrú poistnú zmluvu. Musia tak však urobiť už do konca tohto roka, pretože posledným decembrovým dňom im zanikne poistný vzťah s SP, ktorá mala doteraz na toto poistenie monopol. Doteraz držiteľom áut stačilo vyplatiť poistné na účet SP do konca februára. V prípade, že vlastník vozidla do 1. januára neuzavrie poistenie v žiadnej poisťovni, okresný úrad mu môže uložiť pokutu 15 tis. Sk.

Štát bude počas prvých troch rokov po demonopolizácii regulovať ceny poistného. Zákon pritom umožňuje poisťovniam zvýšiť cenu povinne zmluvného poistenia v nasledujúcich troch rokoch maximálne o 30 % nad stanovené minimum. Dolná hranica poistného pre roky 2003 a 2004 sa bude prehodnocovať na základe vývoja inflácie a škodovosti v jednotlivých segmentoch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS