ČLÁNOK




ÚFT dostal od prokuratúry protest vo veci poplatkov SCP, v stredisku sú prekvapení
2. apríla 2002

Úrad pre finančný trh (ÚFT) vo štvrtok dostal od Generálnej prokuratúry SR protest prokurátora vo veci neoprávneného fakturovania poplatkov v Stredisku cenných papierov, a.s. (SCP). „Rozhodnutie ÚFT, ktorým v minulom roku schválil stredisku nový cenník poplatkov, totiž môže zmeniť len prokurátor alebo súd,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca úradu Marek Kačmár. Úrad už podľa neho odoslal odpoveď Protimonopolnému úradu SR, ktorý ÚFT upozornil, že cenník SCP je v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže a úrad by ho mal preto zrušiť. „V odpovedi sa uvádza, že úrad nemá právne prostriedky aby zmenil rozhodnutie, ktorým bol cenník SCP vo februári minulého roka schválený,“ povedal Kačmár. V zmysle zákona o ÚFT totiž nie je možné rozhodnutie preskúmať v rámci obnovy konania ani mimo dovolacieho konania, dodal.

Podľa vyjadrení ministra financií Františka Hajnoviča už rezort financií v spolupráci s SCP riešia problematiku kritizovaného cenníka poplatkov, pričom snaha je, aby občania v budúcnosti nemuseli platiť poplatky za vedenie účtov s bezcennými akciami. Uvažuje sa pritom o vytvorení databázy tzv. mŕtvych akcií v SCP, pričom vedenie takýchto účtov by bolo bezodplatné. Spoplatnená by bola len aktivácia použitia záznamov. Druhou možnosťou, o ktorej sa uvažuje, je podľa šéfa rezortu financií vytvorenie fondu týchto akcií pri Fonde národného majetku SR. Občania by tak mohli akcie tomuto fondu darovať. Podľa Hajnoviča však ide len o zámer a detaily súvisiace s realizáciou takéhoto projektu nie sú doriešené.

S mimoriadnym prekvapením som prijala agentúrnu informáciu o podaní protestu generálneho prokurátora voči rozhodnutiu Úradu pre finančný trh (ÚFT), ktorým schválil dodatok k cenníku Strediska cenných papierov SR, a.s. (SCP) o zmene poplatkov za vedenie cenných papierov na účte majiteľa. Uviedla pre agentúru SITA predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka SCP Emília Palková.

„Samozrejme, je vecou ÚFT, ako rozhodne o proteste generálneho prokurátora SR, ktorý skúmal túto vec vyše roka,“ konštatovala E. Palková. Ďalší postup môže podľa nej viesť k tomu, že ÚFT zruší uvedený dodatok k cenníku, čo bude znamenať, že viac ako 1,4 mil. majiteľov majetkových účtov, teda občanov, bude platiť nie 40 Sk ročne, ale, žiaľ, opäť 70 Sk. „Teda rovnako, ako tí majitelia účtov, ktorí majú na svojom majetkovom účte evidované cenné papiere v menovitej hodnote hoci aj niekoľko miliárd korún,“ uzavrela E. Palková.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS