ČLÁNOK
Údaje získané v audite by nemali SLSP v budúcnosti ohroziť
23. novembra 2000

Prístup troch zahraničných bánk k informáciám o Slovenskej sporiteľni, a.s. (SLSP) v rámci due diligence by v prípade ich neúspechu pri privatizácii SLSP nemal sporiteľňu z hľadiska možného zneužitia získaných informácií v konkurenčnom boji ohroziť. Due diligence, čiže hĺbkový audit v najväčšej slovenskej banke je súčasťou tendra na jej privatizáciu, ktorú slovenské orgány vyhlásili 18. júla.

Ako pre tlačovú agentúru SITA uviedol šéf koordinačnej jednotky pre reštrukturalizáciu a privatizáciu bánk Juraj Renčko, rozsah informácií, ku ktorým majú traja záujemcovia o SLSP prístup, zodpovedné orgány dôkladne zvážili, a preto by budúce konkurenčné postavenie SLSP na slovenskom bankovom trhu nemali nijako ohroziť. „Sprístupnené informácie sa dotýkajú predovšetkým investičného portfólia banky a sú v súlade s platným Zákonom o bankách,“ povedal J. Renčko.

Z troch záujemcov sú na slovenskom trhu výraznejšie etablované hlavne rakúska Bank Austria a talianska UniCredito. Bank Austria AG pôsobí na Slovensku prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Bank Austria Creditanstalt Slovakia, a.s. (BA/CA). Na slovenskom trhu momentálne operuje prostredníctvom šiestich pobočiek. BA/CA Slovakia ukončila hospodárenie za prvých osem mesiacov tohto roka s čistým ziskom 266,488 mil. Sk. BA, ktorá v tomto roku fúzovala s nemeckou HypoVereinsbank, nedávno deklarovala, že v prípade neúspechu v prebiehajúcom tendri budú mať pravdepodobne záujem o majoritu vo Všeobecnej úverovej banke. Privatizácia tejto banky sa má zavŕšiť v budúcom roku.

UniCredito v tomto roku zvýšilo svoj podiel v Poľnobanke na takmer 60 %. Obchodnú sieť Poľnobanky tvorí 18 filiálok a 29 zastupiteľstiev. Za tri štvrťroky vykázala táto banka hrubý zisk takmer 307 mil. Sk. Rakúska Erste Bank, tretí záujemca o SLSP, má v súčasnosti iba 10-percentný podiel v Istrobanke. Predstavitelia Erste Bank ani UniCredito zatiaľ nešpecifikovali ďalšie zámery pôsobenia na slovenskom trhu po prípadnom neúspechu v tendri.

Na margo aktuálneho stavu privatizácie SLSP Renčko skonštatoval, že časový harmonogram, podľa ktorého by mal byť strategický investor vybraný do konca tohto roka, by nemal byť ohrozený. Podpis samotného kontraktu a prebratie banky novým investorom by sa malo uskutočniť do jedného mesiaca po výbere. Finálne ponuky na privatizáciu banky by mali traja záujemcovia podať najneskôr do 4. decembra.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS