ČLÁNOK
Účastníci summitu MMF a SB ukončili rokovanie
27. septembra 2000

Neplánovane už v stredu podvečer vystúpili na výročnom mítingu Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu (MMF) so svojimi záverečnými prejavmi prezident SB James Wolfensohn a nový šéf MMF Horst Köhler. Plánované vystúpenia 47 guvernérov sa totiž uskutočnili „v rekordnom čase“, v dôsledku čoho sa presunuli aj záverečné prejavy hodnotiace summit, pôvodne plánované na štvrtok dopoludnia. Vo štvrtok tak ostal priestor na viaceré bilaterálne stretnutia účastníkov rokovaní.

Ako vo svojom vystúpení povedal H. Köhler, ústrednou úlohou pre fond bude spolupráca so SB na eliminácii chudoby. Ako však upozornil, priemyselné krajiny musia vo zvýšenej miere participovať na týchto programoch. „Spolu s prezidentom Wolfensohnom sa budeme snažiť, aby boli poskytnuté úľavy na dlhoch čo najviac krajinám v rámci iniciatívy HIPC,“ povedal šéf MMF.

HIPC (Heavily Indebted Poor Countries Initiative) sa zameriava na najchudobnejšie a zároveň extrémne zadlžené krajiny. Doteraz sa táto iniciatíva týka 10 krajín, pracuje sa však na jej rozšírenie na celkovo približne 20 krajín. Očakáva sa, že úverové úľavy v rámci iniciatívy HIPC by v takomto prípade mohli dosiahnuť vyše 30 mld. USD. Spolu s tradičnými mechanizmami na zmiernenie zadlženosti by mali predstavovať približne 50 mld. USD. „Zhodli sme sa, že chudoba a boj s ňou musí byť centrom našich aktivít,“ povedal vo svojom záverečnom vystúpení J. Wolfensohn. Podľa neho bude úlohou oboch inštitúcií maximalizovať výsledky z globalizácie a zároveň zabezpečiť, aby bola prínosom pre všetkých. Najvyšší predstaviteľ SB tiež uviedol, že bol povzbudený reakciami účastníkov summitu v súvislosti s potrebou spolupráce, a to nielen medzi SB a MMF, ale aj na bilaterálnej a multilaterálnej úrovni. J. Wolfensohn osobitne spomenul potrebnosť diskusií o iniciatíve HIPC a boji proti AIDS. „Ďakujem tiež predsedovi tohtoročného 55. výročného mítingu Trevorovi Manuelovi (zastupujúci Južnú Afriku), ktorý vedenie plenárneho zasadnutia zvládol v rekordnom čase,“ dodal na záver vystúpenia šéf SB.

Na štvrtok dopoludnia je plánovaná záverečná tlačová konferencia, na ktorej spoločne vystúpia obaja najvyšší predstavitelia Bretton-Woodskych inštitúcií. Ako povedal už v stredu večer Köhler pre televíznu stanicu CNN, utorkové násilné protesty proti politike MMF a SB nemali žiadnu súvislosť s rýchlejším ukončením výročného summitu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2020

USD 1,167 0,004
CZK 27,133 0,026
GBP 0,905 0,008
HUF 364,120 0,960
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS