ČLÁNOK
Účasť rakúskych bánk na privatizácii slovenských bánk možná
25. februára 2000

Rakúske peňažné inštitúty majú záujem zúčastniť sa na bankovej privatizácii v Slovenskej republike. Rakúska banka Bank für Arbeit und Wirtschaft (BAWAG) oznámila základný záujem. Podľa hovorcu BAWAG bude peňažný inštitút sledovať privatizačný proces. Či však peňažný inštitút oznámi svoju ponuku, je ešte otvorené. Podľa vládneho uznesenia, ktoré bolo prednedávnom prijaté, sa budú privatizovať dva najväčšie peňažné inštitúty krajiny Slovenská sporiteľňa (SLSP) a Všeobecná úverová banka (VÚB), ako aj Investičná a rozvojová banka (IRB).
Z rakúskej Erste Bank zaznieva, že keď dôjde ku konkrétnej privatizácii, peňažný inštitút si prezrie podklady a podľa nich sa rozhodne. Banka zodpovedná za medzinárodné obchody skupiny Bank Austria Bank Austria/Creditanstalt International sa k otázke privatizácie slovenského bankového sektora nechcela vyjadriť. Obidva peňažné inštitúty sú už na Slovensku zastúpené.
O privatizáciu slovenských bánk neprejavila žiadny záujem Raiffeisen Zentralbank (RZB). RZB je na Slovensku zastúpená svojou dcérskou bankou Tatra banka. Tatra banka dosiahla v roku 1998 bilančnú hodnotu 14,5 mld. ATS. Banka má v súčasnosti 50 filiálok a zamestnáva 1 300 zamestnancov.
Podľa ministerky financií Brigity Schmögnerovej ide v prípade VÚB o predaj 84,54-percentného podielu. Pri SLSP existujú dva privatizačné varianty. Druhá časť reštrukturalizačného procesu slovenského bankovej sféry začne po tom, ako budú SLSP, VÚB a IRB pripravené na privatizáciu. Podľa ministerky B. Schmögnerovej ide v prípade VÚB o predaj 68,58-percentného podielu ministerstva financií a 15,96-percentného podielu FNM. Po predaji týchto podielov by bola VÚB celkom v súkromných rukách.
Prvý variant privatizácie SLSP predpokladá predaj 87,18-percentného balíčka akcií, v ktorom vlastní ministerstvo financií 57,36 % a FNM 29,72 %. Podľa druhej alternatívy sa 63,85-percentný podiel akcií predá hneď, pričom podiel ministerstva financií poklesne na 34,13 %. Konečné rozhodnutie príjme vláda SR po predložení konkrétneho privatizačného projektu.
Privatizácia troch slovenských bánk bola odporučená zástupcami Svetovej banky po rozhovoroch s ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou a vicepremiérom Ivanom Miklošom 4. februára v Bratislave. IRB by sa mala sprivatizovať ešte v prvom polroku tohto roka, SLSP a VÚB do konca tohto roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 5. 2024

USD 1,083 0,003
CZK 24,748 0,066
GBP 0,852 0,003
HUF 388,050 2,620
CAD 1,481 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS