ČLÁNOK
UBS pomáhala vyhýbať sa daňovým odvodom
1. júna 2008

UBS pomáhala vyhýbať sa daňovým odvodom
Ministerstvo spravodlivosti USA začalo vyšetrovanie, počas ktorého daňové orgány zadržali jedného z vysoko postavených manažérov UBS pre správu majetku v Severnej a Južnej Amerike   Martina Liechtiho
Americký miliardár v oblasti nehnuteľností Igor Olenicoff pomocou jedného zo spolupracovníkov UBS AG využíval niekoľko bánk v daňových rajoch, aby ukryl peniaze pred daňovými úradmi USA. V sobotu 31. mája 2008 to oznámila tlačová agentúra Bloomberg. Odvolala sa na súdy a uviedla, že Olenicoff priznal svoju vinu. Igor Olenicoff je na 236 mieste medzi 400 najbohatšími. V jeho prípade platí inovované príslovie: „Kto druhému daňovú dieru (raj) kope, sám do nej spadne!“
Podľa informácií agentúry, zakladateľ a výkonný generálny riaditeľ firmy Olen Corp., registrovanej v kalifornskom meste Newport Beach, klamal americkým dňovým úradom o bankových účtoch v oddeleniach Barclay´s Bank na Bahamských ostrovoch, Salomon Smith Barney v Londýne, UBS v Švajčiarsku a Neue Bank v Lichtenštajnsku.
Podľa jeho výpovede pred súdom, v ktorej sa priznal k daňovým podvodom, peniaze začal do zahraničia prevádzať už pred 16 rokmi, na podnet pracovníkov banky a účtovníkov, ktorí h presvedčili, aby to robil.
Olenicoffovi pomáhal bývalý zamestnanec UBS, americký občan Bradley Birkenfeld a občan Lichtenštajnska Mario Staggl. Zadržali ich, kvôli tomu, že mu pomáhali vyhnúť sa daniam.
Igor Olenikoff pred časom vyhlásil, že si „nemyslel, že sú to zlé rady“, ale v jeho činoch „nebol zámer oklamať federálnu vládu a požiadal o prepáčenie. Odsúdili ho na dva roky podmienečne a súhlasil s pokutou 52 mil. USD. Okrem toho ho sudca odsúdil na pokutu 3 500 USD a 120 hodín verejných prác.
Tým sa nič neskončilo. Ministerstvo spravodlivosti USA začalo vyšetrovanie, počas ktorého daňové orgány zadržali jedného z vysoko postavených manažérov UBS pre správu majetku v Severnej a Južnej Amerike   Martina Liechtiho. V tlači sa objavili predpoklady, že súkromné banky budú viac zodpovedné za prípady keď pomáhali vyhýbať sa daniam. Asi aj z tohto dôvodu sa Bradley Birkenfeld priznal. Z príbehu vyplýva, že na Slovensku je ešte dosť liberálne ekonomické prostredie, kde sa firma podnikajúca na Slovensku a registrovaná v daňovom raji je úplne normálna vec a žiadne dohady a špekulácie sa neobjavia.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 11. 2020

USD 1,192 0,002
CZK 26,213 0,075
GBP 0,894 0,003
HUF 362,320 1,140
CAD 1,550 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS