ČLÁNOK
U.S. Steel získa oceliareň a všetky súvisiace aktíva VSŽ
27. marca 2000

Na základe spoločnej dohody dosiahnutej v priebehu piatku sa firma U.S. Steel spoločnosti USX Corporation stane vlastníkom oceliarskych a príbuzných položiek spoločnosti VSŽ, a.s. Košice. Ako vyhlásil prezident U.S. Steel Paul J. Wilhelm, americká spoločnosť získa oceliareň a všetky aktíva súvisiace s oceliarskou výrobou a vytvorí úplne nový podnik. Podľa premiéra Mikuláša Dzurindu bude nová spoločnosť pravdepodobne 100-percentne vlastnená firmou U.S. Steel.

Dohoda je podmienená úspešným ukončením procesu legislatívneho auditu VSŽ zo strany U.S. Steel a súhlasom predstavenstva USX Corp. a akcionárov VSŽ. To by podľa prezidenta košických železiarní Gabriela Eichlera malo zabezpečiť valné zhromaždenie akcionárov VSŽ, ktoré bude zvolané v krátkom čase. Štát v súčasnosti kontroluje 28 % akcií VSŽ.

Zúčastnené strany podpísali aj takzvané memorandum of understanding, z ktorého vyplýva určité informačné embargo týkajúce sa konkrétnych investícií. Vyplýva z neho tiež, že nová spoločnosť na seba preberie aj časť záväzkov VSŽ z minulosti. Premiér je podľa svojich slov spokojný s podmienkami daného memoranda.

Akvizícia oceliarne produkujúcej 3,5 mil. ton ročne je súčasťou procesu reštrukturalizácie VSŽ, ktorý zahŕňa finančnú investíciu a prevzatie špecifických pohľadávok. Položky nesúvisiace s oceliarskou výrobou budú naďalej kontrolované a vo vlastníctve VSŽ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS