ČLÁNOK
U.S. Steel zatvorí fabriku v pensylvánskom Fairless Hills
16. augusta 2001

Americká oceliarska spoločnosť United States Steel LLC zverejnila plán uzavretia svojich zostávajúcich prevádzok v priemyselnom areáli Fairless Works v meste Fairless Hills v blízkosti Philadelphie. Plán predpokladá ukončenie prevádzky studenej valcovne a pocínovňe do 12. novembra tohto roku.

Rozhodnutie oceliarskeho gigantu bude mať za následok zrušenie 600 pracovných miest a náklady pred zahrnutím daňových úspor vo výške 35 až 45 mil. USD, z ktorých bude väčšina bezhotovostného charakteru. Náklady sa prejavia v účtovníctve spoločnosti v druhom polroku 2001.

Ako informovala spoločnosť U.S. Steel, komplex Fairless Works vyrábal plechy valcované za studena a pocínované výrobky v ročnej kapacite 1,5 milióna ton. Jediným výrobným programom, ktorý U.S. Steel v areáli zachová, bude výroba žiarovo pozinkovaných plechov valcovaných za tepla.

„Je to smutný deň pre U.S. Steel, našich zamestnancov vo Fairless Works i okolité komunity,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ USX Corporation Thomas Usher. „Fairless Works je dobrou prevádzkou. U.S. Steel investovala do modernizácie zariadení a intenzívne spolupracovala s odborovým združením v snahe udržať konkurencieschopnosť Fairless Works,“ povedal Usher a vysvetlil, že „ťažké rozhodnutie“ o uzavretí prevádzky ich donútila prijať tvrdá realita súčasného trhu, keď sa tvrdo prejavujú dopady neférových dovozov ocele do USA.

U.S. Steel bude rokovať o navrhovanom zatvorení fabriky s odborovým zväzom United Steelworkers of America, ktorý zastupuje väčšinu z takmer 700 zamestnancov Fairless Works.

Cieľom spoločnosti je ukončiť produkciu v priebehu štvrtého kvartálu tak, aby U.S. Steel mohla plynulo pokračovať v poskytovaní služieb ostatným prevádzkam v areáli.

Väčšina fabriky vo Fairless bola uzavretá už v roku 1991, čo umožnilo rekonvertovať 1 215 hektárov voľnej plochy na priemyselný park. V súčasnosti sídli v parku 32 podnikov, ktorí spolu zamestnávajú 1 500 ľudí. Spoločnosť získala pozemky v marci 1951 a už v decembri 1952 uviedla do prevádzky v tom čase plne integrovanú oceliareň.

Americký oceliarsky priemysel vstúpil do recesie pred štyrmi rokmi, keď dovoz lacnejšej ocele zo zahraničia začal zaplavovať americký trh, čo malo za následok pokles cien a stratu trhového podielu amerických spoločností. Nedávne spomalenie ekonomického rastu USA pokračovalo v znižovaní celkového dopytu a zvýšilo tak riziko nepriaznivého vývoja, keďže priemysel len ťažko znižuje výrobu.

Od roku 1997 sa minimálne 18 amerických výrobcov ocele obrátilo na konkurzné súdy, aby sa na určitý čas vyhli povinnosti splácať dlhy voči svojim veriteľom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS