ČLÁNOK
U.S. Steel sumarizuje veľké záväzky VSŽ
1. júna 2000

Deloitte & Touche v mene U.S. Steel vyzýva veľkých veriteľov prihlásiť svoje pohľadávky, čo je bežná súčasť due diligence v USA.
Auditorská spoločnosť Deloitte & Touche vyzvala v uplynulých dňoch všetkých veriteľov podnikov zo skupiny VSŽ s pohľadávkou presahujúcou 10 tis. USD, resp. 450 tis. Sk, aby o svojich pohľadávkach informovali U.S. Steel. Ako agentúru SITA informoval medzinárodný poradca U.S. Steel Group Maury Locke, inzerát uverejnila spoločnosť v mnohých novinách v krajinách, kde má VSŽ obchodné kancelárie. Výzva na prihlásenie pohľadávok je súčasťou právnej a finančnej hĺbkovej previerky (due diligence), ktorú realizuje Deloitte & Touche vo VSŽ v mene spoločnosti U.S. Steel. „Aj keď to v Európe nie je bežné, takýto typ inzerátu je zvyčajnou súčasťou hĺbkových previerok, ktoré vykonávajú americké firmy pri akvizíciách alebo fúziách,“ vysvetlil M. Locke.
Due diligence vo VSŽ predchádza definitívnemu odsúhlaseniu konkrétnych podmienok, za ktorých má americký oceliarsky koncern U.S. Steel vstúpiť do východoslovenského hutníckeho kombinátu. Pohľadávka pritom nemusí byť splatná, inzerát vyzýva veriteľov prihlásiť aj pohľadávky, ktoré majú vzniknúť v budúcnosti. Termín prihlásenia je 9. jún alebo „v čo najskoršom termíne“. Ako ubezpečil M. Locke, práce na hĺbkovej previerke postupujú plynulo a dokončia sa včas, aby sa stihol termín ukončenia transakcie 1. júl 2000.
Záujem U.S. Steel o VSŽ sa dátuje od februára 1998, kedy vznikol spoločný podnik na výrobu a predaj obalových a pocínovaných plechov pre konzervárenský priemysel. Začiatkom minulého roka sa U.S. Steel objavil v zozname kandidátov na vstup do košického koncernu. Základné podmienky vstupu U.S. Steel do VSŽ odsúhlasili akcionári 25. mája tohto roku na valnom zhromaždení spoločnosti. Pred valnou hromadou štát v snahe zabezpečiť hladké schválenie memoranda o vstupe zvýšil svoj vplyv v spoločnosti zhruba o 18 % akcií, na čo vynaložili štátne podniky približne 660 mil. Sk. Pre americkú stranu predstavuje akvizícia hutníckej výroby VSŽ prvú veľkú investíciu v Európe od 70. rokov. Spoločnosť sa v memorande zaviazala investovať v najbližších 10 rokoch 700 mil. USD a znižovať zamestnanosť iba pomocou prirodzeného úbytku zamestnancov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 10. 2023

USD 1,047 0,006
CZK 24,494 0,034
GBP 0,868 0,001
HUF 386,730 1,870
CAD 1,437 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS