ČLÁNOK
U.S. Steel ponúkol za VSŽ 220 mil. USD
21. júla 1999

Americká spoločnosť U.S. Steel ponúkla slovenskej vláde za vstup do VSŽ, a.s., Košice 220 mil. USD (približne 9,7 mld. Sk). Uvádza to najnovšie vydanie týždenníka Trend, ktorý čerpal z dobre informovaných zdrojov. Oficiálne informácie o tejto ponuke zatiaľ neboli zverejnené.

Zo sumy 220 mil. USD treba odpočítať polovičný podiel, ktorý Američania majú v už existujúcom spoločnom podniku VSŽ U.S.Steel a chceli ho dať ako svoj vklad. Ohodnotili si ho na 110 mil. USD. Z ďalšej časti chceli zaplatiť priamo bankám, ktoré úverovali východoslovenský kombinát. Konečná suma za VSŽ tak bola pravdepodobne iba na úrovni 50-60 mil. USD.

U.S. Steel doteraz neposkytol žiadne oficiálne vyhlásenie, no podľa informácií Trendu by rokovania mali pokračovať ďalej ale už bez exkluzivity, ktorú doteraz Američania využívali.

Ponuka U.S. Steel bola skôr formálna, lebo zástupcovia potenciálneho zahraničného investora dali predsedovi vlády SR Mikulášovi Dzurindovi listom prísľub, že o košickú hutu majú záujem a predložia ponuku na odkúpenie. Slovo splnili, ale s nízkou ponukou prišli až v čase, keď VSŽ nehrozí bezprostredný kolaps. Oproti januáru, keď takéto finančné podmienky azda mohli byť akceptovateľné, VSŽ predávajú dvojnásobné množstvo tovaru, zotavujú sa ceny ocele, menej sa odlieva do zahraničia a do spriatelených súkromných firiem.

Všeobecná úverová banka konečne prejavuje ochotu pridať sa k stabilizačnej dohode a nájsť prostriedky na spolufinancovanie firmy s ostatnými veriteľskými bankami. Na spadnutie je dohoda medzi štátom a veriteľmi, čo môže priniesť upokojenie do VSŽ, aj lepšiu východiskovú pozíciu na rokovania, komentuje najnovší vývoj vo VSŽ týždenník Trend.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 6. 2022

USD 1,052 0,003
CZK 24,731 0,019
GBP 0,858 0,000
HUF 401,340 1,740
CAD 1,366 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS