ČLÁNOK
U. S. Steel očakáva ukončenie vstupného procesu do konca augusta
18. júla 2000

„U.S. Steel je blízko uzavretia dohody a takzvaná ponuka Ispatu je iba posledný pokus zo strany tejto spoločnosti. V skutočnosti to nie je ponuka, ale návrh na vypracovanie ponuky,“ povedal T. Ferrall z amrickej spoločnosti.
Americká spoločnosť U.S. Steel očakáva podpis dohody o vstupe do VSŽ, a.s., Košice najneskôr 31. augusta. Ako v rozhovore pre agentúru SITA povedal hovorca U.S. Steel Thomas Ferrall, malo by sa tak stať prakticky hneď po valnom zhromaždení, na ktorom predpokladá, že akcionári definitívne podporia vstup U.S. Steel do košických oceliarní. Valné zhromaždenie by sa podľa neho malo konať v polovici augusta.
T. Ferrall ďalej informoval, že exkluzivita pre U.S. Steel, ktorá bola súčasťou memoranda o porozumení podpísaného v marci a mala trvať do 30. júna, bola predĺžená. „Pôvodný termín bol príliš ambiciózny, celý proces vstupu je náročný a trval dlhšie ako sme si mysleli,“ vysvetlil T. Ferrall. Predĺžená exkluzivita dáva podľa neho dostatočné predpoklady na uzavretie procesu, ktorý by mal byť zo strany U.S. Steel dokončený o 2 – 3 týždne. „VSŽ, ktoré začali trochu neskôr, budú asi potrebovať viac času,“ dodal. Daňové otázky sú podľa T. Ferralla už doriešená až na jednu, na ktorej VSŽ pracujú a jej vyriešenie nepredstavuje problém. Aj v bankovej oblasti sa dokončujú už len technické detaily.
T. Ferrall sa vyjadril aj k ponuke konkurenčnej oceliarskej spoločnosti Ispat. „U.S. Steel je blízko uzavretia dohody a takzvaná ponuka Ispatu je iba posledný pokus zo strany tejto spoločnosti. V skutočnosti to nie je ponuka, ale návrh na vypracovanie ponuky,“ povedal T. Ferrall. Podľa vyhlásenia firmy Ispat bola jej ponuka o 200 mil. USD vyššia ako ponuka U.S. Steel. „Pri detailnejšom preštudovaní ponuky Ispatu sme zistili, že je od našej ponuky vyššia iba o 125 mil. USD. Ispat však počíta s kúpou ďalších firiem, ktoré by sme my nezískali,“ skonštatoval T. Ferrall. Podľa neho by chcel Ispat získať aj zlievareň, mostáreň a lyžiarske stredisko pri Košiciach v hodnote 50 mil. USD a polovicu spoločného podniku VSŽ a U.S. Steel v hodnote 65 mil. USD. „Pri zohľadnení týchto skutočností sa sumy ponúk vyrovnávajú. Okrem toho, polovica nášho joint venture s VSŽ nie je na predaj,“ zdôraznil.
T. Ferrall sa zameral aj na dlhodobé výhody ponuky U.S. Steel, ktoré v prípade Ispatu podľa neho chýbajú. „Ponuka U.S. Steel zahŕňa plány na výrobu produktov s pridanou hodnotou, ekonomický rozvoj aj spoluprácu s VSŽ, a.s., teda so spoločnosťami, ktoré zostali mimo core aktivít. Ispat je veľká globálna oceliarska spoločnosť, ale má malú skutočnú produkciu pridanej hodnoty,“ dodal T. Ferrall.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 10. 2023

USD 1,047 0,006
CZK 24,494 0,034
GBP 0,868 0,001
HUF 386,730 1,870
CAD 1,437 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS