ČLÁNOK
U.S. Steel má obavy o úspech vstupu do VSŽ
19. januára 2000

„Čím dlhšie sa rokovania naťahujú, tým väčšie sú naše obavy o úspech vstupu U.S. Steel do VSŽ,“ povedal pre najnovšie vydanie týždenníka Trend hovorca U.S. Steel Thomas R. Ferrall. Odmietol konkretizovať, o aké obavy ide. Dodal len, že „bolo by nevhodné, keby som sa snažil v terajšej situácii charakterizovať veľkosť našich obáv“.

T. Ferrall potvrdil, že americká oceliarska spoločnosť chce investovať v strednej Európe. „Naši zákazníci tu chcú naše produkty. A podľa analýz sa nám zdá, že VSŽ je najlepšia možnosť,“ vyhlásil doslovne. Vylúčil, že by U.S. Steel rokovala s niektorou inou hutníckou firmou v strednej Európe.

Dúfame, že vstup do VSŽ sa uskutoční čo najskôr, povedal pre Trend hovorca U.S. Steel. Naznačil, aký krok by bol v súčasnej situácii najvhodnejší: „Najlepšie by bolo, keby sme dostali všetky zúčastnené strany do jednej miestnosti na rokovania: banky, vašu vládu, ľudí z VSŽ, akcionárov VSŽ a nás z U.S. Steel Dúfame, že takéto stretnutie sa uskutoční.“

U.S. Steel rešpektuje Gabriela Eichlera ako najvyššieho predstaviteľa VSŽ, pretože „v situácii, v akej sa nachádzajú VSŽ, si počína dobre, akoby sme to mohli očakávať“. T. Ferrall vylúčil, že rokovali s exministrom hospodárstva SR Ľudovítom Černákom ako nástupcom G. Eichlera na prezidentskom poste vo VSŽ. Na prípadný vstup politikov do vrcholových manažérskych pozícií reagoval: „Ak by sme hľadali niekoho do špičkovej manažérskej funkcie, poobzerali by sme sa po kvalifikovaných manažéroch.“ Vzápätí dodal: „To však neznamená, že niekoho hľadáme.“

U.S. Steel je podľa údajov Trendu najväčším integrovaným výrobcom ocele v USA. V roku 1998 dosiahla s 20-tisíc zamestnancami pri obrate 6,3 mld. USD (260 mld. Sk) čistý zisk 364 mil. USD (15,2 mld. Sk). V Európe má zatiaľ iba jedinú prevádzku – spoločný podnik VSŽ – U.S. Steel s. r. o., ktorý sa zaoberá výrobou obalového plechu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS