ČLÁNOK
U.S. Steel a zákon o obchodných reťazcoch sú pre EK problém
29. septembra 2003

Európska komisia (EK) v piatok opätovne upozornila Slovensko na potrebu akceptovať európske pravidlá v slobodnom trhu, poľnohospodárstve, vo výrobe ocele, v korupcii a kvalite štátnych zamestnancov. Vicepremiér Pál Csáky verí, že všetky nedostatky odstránime do konca apríla. Pre agentúru SITA spresnil, že komisia na piatkových rokovaniach po odovzdaní dodatku k hodnotiacej správe o pripravenosti SR upozornila na 12 oblastí z 30 kapitol preberania legislatívy Európskej únie (EÚ). Za najzávažnejšie považuje porušovanie pravidiel voľnej súťaže prekračovaním kvót produkcie ocele U. S. Steel a daňovými úľavami, ktoré jej poskytla vláda, ako aj zákon o obchodných reťazcoch, prijatý na návrh Smeru s podporou vládnej ANO. V poľnohospodárstve chýba komisii zákon o platobnej agentúre, funkčný systém AJAX na identifikovanie parciel a zaručenie bezpečnosti potravín. Nevyhnutné je tiež prijatie nového zákona o verejnom obstarávaní.

Prispôsobenie podmienok verejného obstarávania normám EÚ i zákon o platobnej agentúre pre poľnohospodárstvo sú už v Národnej rade SR. Komisia však v hodnotiacej správe akceptuje len prijaté zákony. O ďalšom fungovaní U. S. Steel už Csákyho úrad pripravuje analýzu. Vicepremiér chce tiež po návrate z Bruselu zvolať právnikov, ktorí majú pomôcť vyriešiť tento problém do ďalších rokovaní s EK v októbri. V zákone o obchodných reťazcoch mu bývalý minister hospodárstva Robert Nemcsics listom prisľúbil rýchlu novelizáciu. Teraz podľa vicepremiéra zostáva presvedčiť nového ministra, šéfa ANO Pavla Ruska. Vláda pracuje podľa Csákyho aj na systéme AJAX, kde dala urobiť letecké snímky pozemkov. V potravinovej bezpečnosti musíme pridať vo vybavení fytostaníc na hraniciach a v certifikácii producentov potravín. Komisia upozornila tiež na potrebu znižovať korupciu a lepšie pripraviť úradníkov pre európsku agendu.

Európska komisia nespomenula možné protiopatrenia voči Slovensku. Csáky očakáva, že ak sa nám nepodarí odstrániť nedostatky, bude o nich EK hovoriť v apríli. O výsledku rokovania na Direktoriáte EK pre rozširovanie bude informovať na budúci týždeň Koaličnú radu a vládu. S dobrou správou príde v príprave na čerpanie z eurofondov. „Zdá sa, že sme aj predbehli niektoré krajiny,“ uviedol Csáky, ktorý vo štvrtok oficiálne uzavrel rokovania o Rámci predvstupovej pomoci. Otvorená zostala miera spolufinancovania a počet priorít v operačnom programe pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka. Do jedného mesiaca Brusel pripraví finančnú zmluvu. Po jej podpísaní bude môcť vláda zverejniť prvé výzvy na predkladanie projektov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS