ČLÁNOK
U nás pokojne, vo svete vládnu obavy
17. januára 2003

Decembrový vývoj sa na slovenských finančných trhoch niesol v pokojnej atmosfére, ktorú podporili pozitívne informácie. Najprv prišla z Kodane očakávaná správa o ukončení prístupových rokovaní do EÚ, neskôr to boli prevažne údaje o vývoji domácej ekonomiky. Naopak, na amerických a európskych trhoch prevládali negatívne nálady (stagnujúca svetová ekonomika, obavy z vojny proti Iraku, hrozba jadrového konfliktu v Severnej Kórei a venezuelská ropná kríza), ktoré vyústili do opätovného poklesu cien akcií a ich výpredajov. Dobre sa však darilo dlhopisom, ktoré investori považovali za bezpečnejšiu investíciu. Z toho vyplýva aj vývoj na trhu, akciové a zmiešané fondy naďalej klesali, dlhopisové a peňažné fondy dosahovali dobré výnosy.

Peňažné fondy dosiahli v decembri priemernú výkonnosť 0,21 %, na ročnej báze dosahujú výnos až okolo 7 %, čo výrazne prevyšuje úrok na termínovaných vkladoch. Korunové dlhopisové fondy boli na tom o niečo horšie, zhodnotili v sa priemere len o 0,07 %, na ročnej báze však zostávajú najvýkonnejšími fondmi vôbec (niektoré 12 – 13 %). V dôsledku neistoty na európskych a amerických akciových trhoch investori presúvali svoje investície do dlhopisov, čo podporilo rast ich cien, a aj výkon fondov investujúcich do amerických a európskych cenných papierov. Európske dlhopisové fondy sa zhodnotili v priemere o 0,85 %. Horšie na tom boli dolárové fondy negatívne ovplyvnené slabnúcim americkým dolárom, ktoré stratili v priemere 1,09 %.

Akciové fondy pokračovali v negatívnom trende, kopírujúc hlavné akciové indexy. (Napríklad index Standard & Poor 500 klesol za mesiac o vyše 4,5 %.) V priemere viac ako o 5,5 % klesli európske akciové fondy, podobne skončili aj fondy zamerané na technológie, ktoré vykázali priemernú stratu 4,87 %. Fondy zamerané na americké akcie klesli v priemere o 2,49 %, zatiaľ čo globálne fondy stratili priemerne 2,17 %. V najbližšom období očakávame na slovenskom trhu stabilný vývoj bez výraznejších výkyvov. V dlhšom horizonte by mala koruna mierne posilňovať a existuje aj priestor na znižovanie úrokových sadzieb. Americké a európske trhy majú šancu na prelomenie negatívneho trendu v súvislosti s uplatňovaním balíčka ekonomických opatrení v USA, ktorého súčasťou je znižovanie daní. Ak by boli opatrenia zároveň podporené dobrými makroekonomickými údajmi, dôvera investorov by mohla vzrásť.

Autor je analytikom Investičnej a Dôchodkovej, správ. spol.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 5. 2021

USD 1,206 0,006
CZK 25,847 0,022
GBP 0,867 0,004
HUF 358,180 1,470
CAD 1,476 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS