ČLÁNOK
Turisti s kartami míňajú vac, hoci ich je menej
22. novembra 2002

Tohtoročná letná turistická sezóna bola pre našu krajinu najúspešnejšia z pohľadu devízových príjmov z platieb kartami Visa zahraničnými návštevníkmi. Turisti u nás totiž v priebehu júla a augusta minuli rekordných 627 miliónov korún, o 57 percent viac ako v rovnakom období minulého roka. Pri súčasnej stagnácii príchodzieho zahraničného cestovného ruchu turisti s platobnými kartami stále výraznejšie prispievajú k vývoju obchodnej bilancie Slovenskej republiky.

Najviac zahraniční návštevníci míňali v našich obchodoch, hoteloch, reštauráciách a pri benzínových čerpadlách, kde celková čiastka za obidva letné mesiace dosiahla 331milióna korún, čo predstavuje 61 percentný nárast. Priemerná hodnota jednej transakcie pri platení kartou pritom predstavovala 2 080 korún. V bankomatoch a pri bankových prepážkach vybrali turisti hotovosť v hodnote 296 miliónov korún. Ich záujem sa už tradične sústredil predovšetkým na Bratislavu, Košice a Banskú Bystricu a región Vysokých Tatier.

Pri rozdelení turistov podľa krajiny pôvodu môžeme konštatovať, že najviac u nás v lete minuli návštevníci z európskych krajín, medzi ktorými vedú turisti z Českej republiky (celková suma 100 miliónov korún) nasledovaní návštevníkmi z Poľska (70 mil. korún), Nemecka (52 mil. korún) a Veľkej Británie (49 mil. korún). Slovenská republika je príťažlivá nielen pre Európanov, ale tiež pre turistov z iných kontinentov. Medzi návštevníkmi z mimoeurópskych krajín dominovali turisti z USA (36 mil. korún), zaujímavosťou je že na jednom z prvých miest v rebríčku mimoeurópskych krajín sa umiestnil Kuvajt, keď turisti z tejto krajiny na Slovensku zrealizovali počas dvoch letných mesiacov 2002 výdavky platobnou kartou Visa v celkovej hodnote 34 miliónov korún, čím predbehli návštevníkov z niektorých susedných krajín, ako napríklad Rakúsko (30 mil. korún) alebo Maďarsko ( 18 mil. korún).

„Napriek tomu, že sme tento rok v lete u nás zaznamenali mierny pokles počtu zahraničných turistov, ich výdaje s kartami Visa sa zvýšili. Vďaka tomu, že platba prostredníctvom platobnej karty je veľmi jednoduchá a umožňuje jej držiteľovi impulzívne nákupy, má veľmi pozitívny vplyv na ekonomiku našej krajiny. Investície do infraštruktúry majú pre naše banky aj obchodníkov rýchlu návratnosť a naviac bezhotovostné platby zabraňujú daňovým únikom, pretože všetky transakcie prebiehajú cez bankové účty platcov a príjemcov platieb,“ vysvetľuje Miloslav Kozler, manažér pre Českú a Slovenskú republiku asociácie Visa International.

„Dnes prijíma platobné karty Visa viac než 8 800 slovenských obchodníkov a držitelia majú možnosť využiť sieť 1 127 bankomatov. Zahraniční návštevníci tak majú omnoho viac príležitostí na nákup a platbu prostredníctvom svojej karty. Turisti používajú karty pri cestovaní omnoho častejšie a míňajú omnoho viac, ako v prípade, keď sú nútení použiť tradičné metódy výmeny ich domácej meny za korunové bankovky či mince,“ dodáva Miloslav Kozler.

Visa International je vedúcou spoločnosťou v oblasti platobných kariet a patrí jej prvé miesto na svete medzi spotrebiteľskými platobnými systémami. Platobné karty Visa zaznamenávajú ročný objem transakcií viac ako 2 bilión dolárov a sú akceptované na viac ako 25 miliónoch obchodných miest po celom svete, vrátane 750 000 bankomatoch. Asociácia Visa hrá rozhodujúcu úlohu pri zavádzaní nových platobných produktov a technológií, čo prináša prospech 21 000 spolupracujúcim finančným inštitúciám ako aj držiteľom ich kariet. Visa je vedúcou spoločnosťou v oblasti platieb cez Internet a je priekopníkom v procese vytvárania u-commerce (universal commerce), teda možnosti realizovať obchodné transakcie kedykoľvek, kdekoľvek a s použitím akéhokoľvek prístroja. Internetová adresa Visa: http://www.visa.com

Visa na Slovensku

12 členských bánk spoločnosti Visa na Slovensku zvýšilo do konca marca 2002 celkový počet platobných kariet Visa o 12,63% na 878783 kariet. Celkové výdavky slovenských kariet Visa dosiahli počas roka končiaceho marcom 2002 skoro 48 miliárd korún, čo predstavuje nárast o 30% v porovnaní s minulým rokom. Slovenskí držitelia kariet uskutočnili 30 miliónov transakcií, čo predstavuje nárast o 27% v porovnaní s minulým rokom. Držitelia kariet Visa môžu na Slovensku využívať domácu sieť 8857 obchodných miest a 1127 bankomatov. Visa bola nedávno ohodnotená ako najdôveryhodnejšia značka v oblasti platobných kariet na Slovensku


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS