ČLÁNOK
Turecký premiér zaútočil na Medzinárodný menový fond
9. júla 2001

Ministerský predseda Bülent Ecevit sa síce diplomaticky vyjadril, že MMF stále podporuje masívny reštrukturalizačný program jeho vlády, hoci suspendoval časť úverovej pomoci vo výške 1,6 miliardy dolárov, no jedným dychom dodal, že toto rozhodnutie vážne poškodzuje Turecko doma i v zahraničí a niektoré požiadavky MMF sú neopodstatnené.

Ecevit však ostro kritizoval aj prezidenta Ahmeta Necdeta Sezera, ktorý zablokoval zákon obmedzujúci dotácie do tabakového priemyslu, hoci MMF žiadal práve takéto legislatívne opatrenie.

Dodajme, že otvorený spor medzi premiérom a prezidentom vyvolal vo februári finančnú krízu, z ktorej sa Turecko doteraz nespamätalo.

Vzápätí po tom, čo Ecevit oznámil, že má otvorený spor s prezidentom Sezerom ohľadne ekonomického reformného programu, zaznamenal istanbulský akciový index 16%-ný prepad a z centrálnej banky sa počas jediného dňa uvoľnili rezervy v objeme 4,6 miliardy USD.

Ecevit na dôvažok obvinil Sezera z politického zasahovania a nevylučuje možnosť, že odvolá zákonodarný zbor z parlamentných prázdnin, aby o kontroverznom „tabakovom“ zákone opäť hlasoval. Ak ho prezident neratifikuje, dostane sa na pôdu Ústavného súdu.

Zdá sa, že spor medzi premiérom a prezidentom prišiel v najnevhodnejšom čase, podobne ako Ecevitova kritika Medzinárodného menového fondu, ktorý trvá na splnení vopred dohodnutých podmienok na poskytnutie „záchranného balíka“ v celkovom objeme 10 miliárd USD, vrátane pomoci od Svetovej banky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS