ČLÁNOK
Turecko získalo dodatočné finančné zdroje vo výške 10 miliárd dolárov
2. mája 2001

Na celkovej čiastke desať miliárd USD prte Turecko sa bude Medzinárodný menový fond podieľať 8,5 miliardami dolárov a zvyšok poskytne Svetová banka, čo je výsledkom intenzívnych rokovaní tureckého ministra hospodárstva Kemala Dervisa vo Washingtone.

Vzápätí po uverejnení tejto informácie posilnili turecké akciové trhy o 13,5%.

Podrobnosti celkovej konštelácie a čerpania „záchranného balíka“ budú ešte predmetom ďalších rokovaní.

Americký minister financií Paul O´Neill pozitívne ocenil „odvážny krok“ MMF a SB.

V analýze Deutsche Bank sa uvádza, že Turecko dostane rozhodne viac zdrojov ako predbežne očakávalo a tieto zdroje pokryjú momentálne finančné potreby tureckej ekonomiky.

K záchrannému balíku vo výške 10 miliárd USD totiž treba pripočítať ešte predchádzajúce úverové linky v objeme 6,25 miliardy USD, respektíve 5 miliárd USD.

Niektoré prvky Dervisovej ekonomickej reformy sa však stále označujú ako kontroverzné. V hlavných bodoch obsahuje bankovú reformu, 10%-né zníženie verejných výdavkov a prudkú akceleráciu vládneho privatizačného programu. V priemyselných kruhoch má táto dimenzia reformy podporu, avšak najmä odborové zväzy žiadajú okamžité riešenie zníženia inflácie a nezamestnanosti.

Podľa prognózy Medzinárodného menového fondu dôjde počas roka 2001 k spomaleniu tempa ekonomického rastu o 2,6%, no už v roku 2002 sa má zaznamenať rast na úrovni 4,9%.

Inflácia dosiahla v Turecku v minulom roku 54,9%, v tomto roku zaznamená hodnotu 48,4% a v roku 2002 sa odhaduje na 28,4%.

V pozadí uvedených prognóz a nadmieru pozitívnych hodnotení záchranného balíka MMF sa odhaľuje v Turecku viacero korupčných afér. Minister energetiky Cumbur Ersumer rezignoval zo svojej funkcie, pretože prokurátor obvinil 15 pracovníkov rezortu z korupcie, ktorých sa dopustili v rámci viacerých tendrov a výberových konaní. Ersumer zatiaľ obvinený nebol, pretože ho chráni ministerská imunita.

Do mozaiky aktuálnych udalostí patrí aj návšteva komisára pre rozšírenie EÚ Güntera Verheugena, ktorý od začiatku tohto týždňa rokoval v Ankare o pokroku pri dosahovaní prístupových kritérií Turecka v rámci požiadaviek Európskej únie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 8. 2021

USD 1,189 0,000
CZK 25,476 0,025
GBP 0,856 0,004
HUF 356,010 1,190
CAD 1,482 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS