ČLÁNOK
Turecko preceňuje význam americkej finančnej pomoci
28. januára 2003

Medzinárodný menový fond (MMF) sa obáva vážnych rizík tureckého ekonomického programu, najmä ďalších výpadkov v štátnom rozpočte.

MMF varoval, že eventuálna kompenzácia zo strany Spojených štátov v prípade útoku na Irak, nemusí byť dostatočne efektívnou zárukou proti obnoveniu fiškálnych problémov tureckej ekonomiky.

Predstavitelia Medzinárodného menového fondu v rámci rokovania Svetového ekonomického fóra v Davose uviedli, že Turecko by malo dosiahnuť primárny rozpočtový prebytok (relácia príjmov a výdavkov pred úhradou úrokových splátok z poskytnutých úverov) na úrovni 6,5% z hrubého domáceho produktu.

Dodržanie uvedeného ukazovateľa je nevyhnutné aj z pohľadu už prijatého rozhodnutia, že Turecko bude čerpať úver z MMF v celkovom objeme 16 miliárd dolárov.

Turecká vláda chce počas tohto týždňa predložiť definitívne znenie štátneho rozpočtu na rok 2003, avšak primárny rozpočtový prebytok vykazoval v predchádzajúcom roku iba hodnotu 4,5% a ani v rámci nového rozpočtu sa s najväčšou pravdepodobnosťou nepodarí dosiahnuť požadovanú hodnotu 6,5%, čo vážne spochybňuje dlhovú stabilitu krajiny.

Experti MMF poznamenávajú, že predchádzajúcej tureckej vláde sa v zásade darilo plniť hospodársky program, ale prehrou v novembrových voľbách stratila trojčlenná vládna koalícia kontrolu nad štátnymi financiami.

Nový kabinet zložený zo zástupcov Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) sa akoby dostal do štádia vlastného „sebauspokojenia“ a vychádza z prehnaných očakávaní, ktoré vyplývajú z prisľúbenej americkej finančnej pomoci v prípade vojny v Iraku.

Táto finančná asistencia má dve alternatívy. USA buď poskytnú Turecku 3 miliardy dolárov v podobe grantu a úverovú garanciu vo výške 10 miliárd dolárov alebo 2 miliardy dolárov vo forme grantu a záruku na úver v objeme 20 miliárd dolárov.

Oficiálni predstavitelia MMF uviedli, že nie je jasné, či americká pomoc v podobe grantov bude dostatočná.

Do Ankary včera pricestovala špeciálna misia Medzinárodného menového fondu, ktorá má s tureckou vládou prekonzultovať „technické záležitosti“.

Do tejto chvíle nie je jasné, či MMF uvoľní v rámci budúcej tranže 1,6 miliardy USD ešte pred realizáciou požadovaných reforiem.

Sporným sa z pohľadu MMF stáva aj „osud“ Pamukbank, ktorá musela na základe rozhodnutia regulačného orgánu v júni minulého roka zastaviť všetky bankové operácie.

Teraz sa však vracia do rúk pôvodného vlastníka, ktorý na súde spochybnil oprávnenosť rozhodnutia tureckého regulátora.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS