ČLÁNOK
Trocha konkurencie nikoho nezabije
2. októbra 2001

Smernicu, ktorá určovala minimálnu vzdialenosť dvoch lekárni na 500 metrov Protimonopolný úrad SR zrušil s odôvodnením, že obmedzuje voľnú hospodársku súťaž. Dalo by sa povedať, že zvíťazil zdravý rozum!? Veď prečo by nemohli byť dve alebo aj tri lekárne vedľa seba? Keď nejaký liek nebudú mať v jednej, možno bude vedľa. A ak je doslova vedľa, môže to iba zlepšiť servis pre spotrebiteľa, ktorý je v tomto prípade pacientom. Hovorkyňa Slovenskej lekárnickej komory Ernestína Tóthová v stanovisku poskytnuté SITA označila rozhodnutie Protimonopolného úradu ako sporné. Že vraj si lekárne, na základe povinosti vydávať lieky nevyberajú obchodných partnerov – pacientov. To je iba dobré, pretože pacientami ľudia nebývajú kvôli lekárňam. A či už si to niekto pripustí alebo nie, lekáreň je obchod. Umiestnenie dvoch rovnakých obchodov vedľa seba alebo blízko seba zvyšuje ich vzájomnú konkurenciu. Obmedzenie voľby vzdialenosťou je naozaj čudné, možno si predstaviť, že to isté by chceli obchodníci s potravinami. Človek pôjde nakupovať tam, kde je spokojný so službami aj s ponukou.

Lekárnici sa podľa všetkého obávajú toho, aby ich vnímali ako podnikateľov. Na jednej strane je pochopiteľná snaha riešiť zásobovanie obyvateľstva vhodným rozmiestnením lekární, tak aby bolo plošne pokryté celé územie mesta. Na strane druhej, trochu konkurencie ešte nikoho nezabilo. Príklady celých blokov obchodov rovnakého zamerania, ako existujú v mnohých západných mestách, hovoria o zlepšení služieb a väčšieho výberu pre zákazníka.

„Výhradné“ postavenie lekárni medzi predajňami nie je dôvod na zneužitie. Lekárnici sa nemusia báť, že by vzájomná konkurencia ohrozila ich schopnosť prežiť. Skôr naopak.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS