ČLÁNOK
Tri ponuky na kúpu Imuny Šarišské Michaľany
3. júla 2001

Ponuky na kúpu majetku štátneho podniku Imuna Šarišské Michaľany predložili traja záujemcovia. Posledným termínom na predloženie ponúk bol piatok 29. júna. Ministerka privatizácie Mária Machová tento týždeň vymenuje výberovú komisiu, ktorá sa ponukami bude zaoberať na budúci týždeň. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva privatizácie Róbert Merva.

Ministerstvo privatizácie vyhlásilo nové výberové konanie na výber nadobúdateľa štátneho podniku Imuna 25. mája. Štátny podnik mala pôvodne sprivatizovať slovensko-americká spoločnosť Interaqua, po spochybnení reálnosti privatizačného projektu poradou ekonomických ministrov však ministerka privatizácie Mária Machová stiahla z vlády návrh na rozhodnutie o vybranom nadobúdateľovi.

Podľa premiéra Mikuláša Dzurindu sa zistilo, že Interaqua má značné dlhy voči Sociálnej poisťovni a daňovému úradu, čo spochybnilo jej dôveryhodnosť. Podľa vedenia firmy Interaqua sa však prostredníctvom maskovaných firiem a osôb pôsobiacich na Slovensku o Imunu snaží zahraničná konkurencia, ktorá chce výrobu v podniku utlmiť. Imuna je jediným slovenským producentom krvných derivátov a fyziologických roztokov.

Účtovná hodnota podniku dosahovala k septembru minulého roka 75,7 mil. Sk, účtovná hodnota privatizovaných záväzkov dosiahla vyše 459 mil. Sk. Hodnota privatizovaných pohľadávok presiahla 175 mil. Sk. Podnikateľská hodnota podľa trhového ohodnotenia dosiahla 48,7 mil. Sk. Podmienky pre zaradenie záujemcu do výberového konania obsahovali aj návrh splatenia privatizovaných záväzkov vo výške 273 mil. Sk do 90 dní od účinnosti zmluvy o predaji podniku. Ide o záväzky z obchodného styku, zo sociálneho zabezpečenia, daňové záväzky, ale aj záväzky voči zamestnancom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS