ČLÁNOK
Trhy sú stálo málo likvidné, koruny mierne oslabila. Výhoda koruny spočíva v jej naviazaní na trhy EÚ.
14. septembra 2001

Tie sa výraznejšie prejavili hlavne vďaka nízkej likvidite a malému počtu hlavne zahraničných hráčov na domácom trhu.

Americké trhy by mali ostať zavreté do pondelka. Očakávame, že po ich otvorení budú investori reflektovať hlavne na očakávané globálne znižovanie sadzieb a predpokladané kroky americkej politiky v najbližších dňoch a týždňoch.

Dopad na slovenskú korunu v prípade masívneho výpredaja by mal byť len sprostredkovaný. Pozícia zahraničných hráčov v slovenských korunách spočíva hlavne v štátnych dlhopisoch a z ich portfólia netvorí významné podiely. Koruna by mohla viac trpieť pod tlakom nálady investorov voči menám strednej Európy. Teoreticky by aj tie mali zostať v bezpečí, keďže emerging trhy v strednej Európe majú jednu významnú výhodu oproti ostatným emerging trhom latinskej Ameriky a Ázie. Sú napojené na druhý najvýznamnejší trh na svete – trh EÚ – a dopad očakávanej recesie v UISA by mohol byť čiastočne týmto tlmený.

Koruna počas štvrtkového obchodovania ignorovala správy o HDP. Ten vzrástol o 2,8% medziročne v druhom kvartáli 2001, čo je menej ako sme očakávali my (+3,3% medziročne) aj trh v priemere (+3,0% medziročne).

Voči doláru koruna končila na 47,95 Sk za dolár a voči českej korune na 1,279 SK za jednu českú korunu.

Na peňažnom trhu sa vo štvrtok obchodovalo výlučne s jednodňovými depozitmi. Komerčné banky vstupovali na trh s denným podstavom likvidity vo výške 1,1 mld. Sk, pričom v sektore sa nezrealizoval žiadny cash flow. Vo štvrtok sa zverejnili výsledky o medziročnom raste hrubého domáceho produktu za druhý štvrťrok o 2,8 %, na ktoré však peňažný trh nereagoval.

„Banky ukončili obchodovanie s prostriedkami na účtoch v Národnej banke Slovenska v objeme 31 mld. Sk, pričom na stopercentné kumulatívne plnenie povinných rezerv v centrálnej banke mali držať 31,3 mld. Sk,“ povedal díler Tatra banky Miloslav Paracka. Bankové domy sa tak ku koncu obchodovania dostali do denného podstavu likvidity 300 mil. Sk. Na kumulatívnej báze však povinné minimálne rezervy plnili na 100,79 %.

V aukcii desaťročných štátnych dlhopisov, ktorú na budúci týždeň vypísalo ministerstvo financií by podľa dílera mohli banky prejaviť značný záujem. Štát v aukcii plánuje získať do pokladnice 2,7 mld. Sk, pričom výnos určilo fixným kupónom vo výške 8,3 % p.a.

Jednodňové a týždňové zdroje sa vo štvrtok kótovali na 7,6 / 7,7 % p.a. Týždňové až trojmesačné úložky sa pohybovali na 7,7 / 7,8 % p.a. a polročné až ročné peniaze boli na 7,8 / 7,9 % p.a. „Aj v piatok by sa jednodňové depozitá mohli udržať nad úrovňou 7,5 % p.a., pričom ani pri dlhších splatnostiach nepredpokladám výraznejšie zmeny,“ povedal díler.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS