ČLÁNOK
Trh s vakcínami proti COVID-19 už vygeneroval miliardy a bude ešte rásť
18. februára 2021

Očkovanie ľudí voči ochoreniu COVID-19 si vyžaduje okrem iného aj nemalé finančné zdroje potrebné na výskum a vývoj vakcín v rekordne rýchlom čase. Analytici spoločnosti Euler Hermes odhadujú, že iba v roku 2020 už bolo v tomto smere investovaných 25 miliárd dolárov. V počte zaočkovaných na sto obyvateľov jednoznačne vedie Izrael pred Spojeným kráľovstvom a USA, ktoré sú ďaleko pred Talianskom, Nemeckom alebo Francúzskom.

Oligopolný trh s vakcínami vygeneroval v roku 2019 tržby okolo 35 miliárd dolárov, čo predstavuje trojpercentný podiel z globálneho trhu s liečivami vo výške 1,1 bilióna dolárov. Štyrmi hlavnými aktérmi výroby očkovacích látok doteraz boli spoločnosti GSK z Veľkej Británie, americký Merck a Pfizer a francúzsky Sanofi, ktoré si spolu zvyčajne každý rok rozdelili 80 % celkových príjmov z vakcín.

Z dlhodobého hľadiska môže úspech predtým neznámych výrobcov biotechnologických liekov, najmä spoločností Moderna a BioNtech, podľa Euler Hermes výrazne zmeniť farmaceutický priemysel ako celok. Technológia mRNA, využitá v očkovacej látke proti COVID-19, by mohla predstavovať zmenu taktiež pre ostatné terapeutické odvetvia, vrátane päťkrát väčšieho onkologického trhu. „V budúcnosti by sme preto mohli vidieť, že v súčasnosti malé biotechnologické spoločnosti pohltia aj najväčších svetových hráčov v oblasti výroby liekov,“ myslí si riaditeľ spoločnosti Euler Hermes na Slovensku Peter Mucina.

Kým 13 najväčších svetových hráčov, klasifikovaných ako Big Pharma, kde zaraďujeme Pfizer, Sanofi, GSK, Abbvie, Eli-Lilly, Novartis, Roche, BMS, Merck, AstraZeneca a J&J, má kumulatívny obrat okolo 500 miliárd dolárov. Pätnásť najväčších biotech firiem generuje 100 miliárd dolárov. „Vytváranie strategických partnerstiev medzi oboma typmi spoločností je obvyklý spôsob, ako sa biotechnologické startupy presadzujú na farmaceutických trhoch – spolupráca Pfizer a BioNtech je toho jasným príkladom,“ dopĺňa Peter Mucina.

S postupom vakcinácie budú rásť aj zisky výrobcov. Analytici Euler Hermes sú presvedčení, že „jackpot“ získajú výrobcovia patentovaných liečiv, najmä už spomínané biotechnologické firmy. Produkcia „generických vakcín“ by totiž bola veľmi nákladná kvôli doplnkovým klinickým testom a nemalým výrobným nákladom. Ani znížená cena by tieto extra náklady nemohla vykompenzovať.

Analytici Euler Hermes preto predpokladajú, že výrobcom generických liekov sa vo fiškálnom roku 2021 podarí dosiahnuť len dvojpercentný nárast výnosov, v porovnaní s 8 % pre tzv. skupinu Big Pharma a 21 % pre výrobcov biotechnologických liekov. Z hľadiska profitability sa očakáva, že priemerná prevádzková marža výrobcov generických liekov zostane v roku 2021 v priemere pod 10 %, oproti takmer 30 % v prípade Big Pharma a 45 % u biotechnologických spoločností. Posledné dva spomenuté segmenty však budú musieť počítať s tlakom na nižšie ceny liekov a tiež s tým, že menej ziskoví veľkoobchodníci s liekmi budú chcieť tiež svoj podiel koláča.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

7. 5. 2021

USD 1,206 0,000
CZK 25,682 0,165
GBP 0,868 0,001
HUF 358,010 0,170
CAD 1,469 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS