ČLÁNOK
Trh je stále nepredvídateľný
9. apríla 2001

Impulzy, ktoré determinovali vývoj na akciových trhoch a hlavne miera a spôsob reakcií trhu na tieto impulzy udali charakter minulotýždňového obchodovania, ktorý sa dá zhrnúť do jednoduchého konštatovania, že trh je hysterický. Zlé správy, ktoré však trh očakával, zostrelili v priebehu dvoch dní trh nadol o 10 %, aby hneď nato skôr nudné, ako výrazne dobré správy naopak katapultovali trh o 9 % vyššie v priebehu jedného dňa.

Okrem amerického indexu Združenia amerických nákupných manažérov (NAPM), ktorý rástol druhý mesiac po sebe, bola najvýznamnejšou makrosprávou piatková nezamestnanosť v USA za marec. Tá podľa očakávaní stúpla z februárových 4,2 % na 4,3 %. Akciový trh však zareagoval opätovným poklesom, keď americký technologický index NASDAQ otváral piatkové obchodovanie s viac ako 1,5 % stratou. Tento vývoj bol paradoxný, nakoľko nárast nezamestnanosti otvoril dvere znižovaniu sadzieb pred riadnym zasadaním americkej centrálnej banky FED aj napriek opätovnému nárastu priemernej hodinovej mzdy o 0,4 %.

Hľadať logiku v súčasnom chaose na trhu je veľmi ťažké, rovnako náročné je pokúšať sa predikovať stav trhu za týždeň či dva. Napriek tomu je možné vnímať stále silnejšie signály, naznačujúce vývoj z dlhodobejšieho horizontu a tieto signály nie sú zlé. Najlepšou správou sú makrodáta. Indexy prvej výstrahy, merajúce skôr očakávania ako reálny výkon ekonomiky, zastavili svoj prepad. O raste je asi predčasné hovoriť, už zastavenie prepadu je však dobrá správa. Veľmi povzbudivé sú stále viac silnejúce vyhlásenia o výraznom oživení americkej ekonomiky v druhom polroku.

Pocit, že už prišiel čas nakupovať, je stále iba pocitom, stáva sa však takmer neodbytným. Pravdepodobnosť toho, že kúpa pri úrovniach trhu okolo, respektíve pod 1 800 bodov, bude znamenať v horizonte šiestich mesiacov relevantný zisk, je možno už zodpovedajúca riziku ďalšieho oslabenia. Faktom však zostáva, že trh je v súčasnosti nevypočítateľný a je bez problémov schopný poklesu na nové dlhodobé minimum, pričom k tomu nepotrebuje žiadne nové výrazne zlé správy. Rovnakým faktom však je, že hysterickým a nevypočítateľným trh zostane, až pokiaľ sa nevráti na výrazne vyššie úrovne v porovnaní so súčasnými.

Autor je analytikom spoločnosti P67 value, spol. s r.o., člena skupiny Penta Holding


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS