ČLÁNOK
Transpetrol s Ministerstvo hospodárstva zvažujú možnosť právnej satisfakcie
4. februára 2002

Transpetrol, a.s., Bratislava spolu s Ministerstvom hospodárstva SR (MH) skúma v týchto dňoch možnosti postupovať právnou cestou voči osobám, ktoré najviac pošpinili meno Transpetrolu a rezortu hospodárstva. Pre piatkové Új Szó to na adresu osôb, ktoré v uplynulých týždňoch spochybnili transparentnosť decembrového predaja 21,24 % akcií VSŽ Košice, skonštatoval generálny riaditeľ Transpetrolu Štefan Czucz.

Podľa Czucza by sa taký cirkus okolo celej transakcie nekonal, keby sa kus akcií predal za 130 Sk a nie za 160 Sk. „Niektorým záujmovým skupinám vadilo, že sme akcie predávali verejným obchodovaním prostredníctvom burzy a nie menej priehľadným spôsobom,“ uviedol Š. Czucz. Dotyční podľa neho počítali s tým, že Transpetrol sa uspokojí s nižšou cenou. „Ich plány však nevyšli a v dôsledku toho sa naštartovala diskreditačná kampaň voči spoločnosti,“ uviedol generálny riaditeľ Transpetrolu.

Decembrový obchod s akciami VSŽ v súčasnosti preveruje aj Úrad pre finančný trh, ktorý 8. januára pozastavil na 30 dní vyrovnanie decembrového obchodu s akciami VSŽ. Úrad v rámci monitorovacej činnosti zistil, že vývoj kurzu akcií VSŽ a okolnosti uzatvorenia kurzotvorných obchodov s nimi zakladajú dôvodné podozrenie, že niektoré obchody boli uzatvorené za účelom manipulácie ich kurzu. V Transpetrole ukončil začiatkom tohto týždňa previerku odbor kontroly MH. Konštatoval, že zo strany vedenia Transpetrolu nedošlo pri predaji ani v napĺňaní komisionárskej zmluvy so Slovenskou sporiteľňou k žiadnym chybným krokom. Okrem toho prehlásila komisia obchod za výhodný, keďže Transpetrol dosiahol pri predaji akcií VSŽ 30-percentný zisk.

Balík 3 494 017 akcií VSŽ mal na základe anonymného obchodu z 21. decembra minulého roka získať od Transpetrolu Stredoeurópsky maklérsky dom (SMD). Tento balík akcií zodpovedá 21-percentnému podielu na základnom imaní VSŽ. Obchod sa uskutočnil pri cene 160 Sk za akciu. SMD následne predal balík 1 951 733 akcií, ktorý predstavuje 11,87 % základného imania VSŽ, Poštovej banke pri cene 160 Sk. Spoločnosť J&T Securities uzavrela 3. januára 2002 so Stredoeurópskym maklérskym domom zmluvu o kúpe 327 358 akcií VSŽ, čo predstavuje 2 % základného imania firmy. J&T by malo uzavrieť aj zmluvy o nákupe ďalších 5 % akcií VSŽ. Opčnú zmluvu na nákup viac ako 7 % akcií VSŽ od Poštovej banky uzavrela spoločnosť Penta Investments Ltd. Celý balík akcií VSŽ predávaný Transpetrolom si teda rovnakým dielom po 7 % pravdepodobne rozdelia finančné skupiny J&T, Penta a Istrokapitál, ktorá ovláda SMD aj Poštovú banku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS