ČLÁNOK


,

Transpetrol predal svoje akcie vo VSŽ. Len on vie komu a prečo
2. januára 2002

Transpetrol, a.s., predal svoj 21-percentný podiel na základnom imaní košických VSŽ, a.s. Prevod akcií sa uskutočnil na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) anonymným spôsobom, keď majiteľa zmenilo 3 494 017 akcií VSŽ v držbe Transpetrolu pri cene 160 Sk. Podľa Martina Zlochu, riaditeľa kancelárie generálneho riaditeľa Transpetrolu, nadobúdateľa akcií spoločnosť nepozná.

Na BCPB sa okrem tohto obchodu uskutočnil aj ďalší významný prevod akcií VSŽ reprezentujúci zhruba 11-percentný podiel na základnom imaní železiarní. Aj v tomto prípade sa akcie predávali po 160 Sk. Obe transakcie dosiahli trhovú hodnotu 871,3 mil. Sk, prostredníctvom nich sa zobchodoval približne tretinový podiel na kapitáli košických železiarní. Zlocha o druhom obchode s akciami VSŽ nemal žiadne informácie.

Predaj akcií VSŽ vo vlastníctve Transpetrolu je podmienkou finalizácie predaja 49 % akcií samotného Transpetrolu ruskej spoločnosti Yukos. Tento predaj v stredu definitívne schválil vládny kabinet. Časový harmonogram transakcie predpokladá uzatvorenie privatizačnej zmluvy v januári budúceho roku.

V súvislosti s predajom akcií VSŽ sa v posledných dňoch v médiách rozpútala búrlivá diskusia. O akcie totiž prejavila záujem aj americká spoločnosť U. S. Steel, ktorá je jedným zo súčasných akcionárov podniku s 24,54-percentným podielom na základnom imaní. Jej rokovania s vládou však stroskotali na cene. Tú hovorca U. S. Steel Košice Jozef Marko odmietol po zverejnení informácií o predaji akcií VSŽ špecifikovať. Podľa už medializovaných informácií však americký investor ponúkal 300 Sk za akciu, čo po odpočítaní vyplatenej dividendy v hodnote 170 Sk predstavuje 130 Sk na akciu.

O akcie VSŽ v držbe Transpetrolu prejavili podľa informácií v médiách záujem spoločnosti Penta Group a J&T Finance Group, a.s. Podľa informácií hovorkyne Penty Andrey Strakovej sa ich firma na týchto obchodoch nezúčastnila. Tento obchod podľa hovorkyne J&T Kataríny Belkovej nezrealizovala ani táto spoločnosť.

Podľa aktuálnej akcionárskej štruktúry VSŽ je najvýznamnejším akcionárom spoločnosť U. S. Steel on, ktorá disponuje 24,54 % akcií, Bank Austria ovládajúca 10,34-percentný podiel a Transpetrol vlastniaci 21,24 % akcií. Fond národného majetku SR vlastní 16,46 %, Ferimex, a.s., Košice 3,48 %, Capital Investment 3,14 %, Reštitučný investičný fond 2,94 %, Slovak Brokerage House o.c.p. 1,14 % a Ján Smerek 1,02 % akcií VSŽ. Ďalších takmer 80 tis. drobných akcionárov má menej ako 1 % akcií.

Poštová banka (PB) v súvislosti s odvysielanými informáciami v spravodajstve TV Markíza prehlasuje, že nekúpila 21 % akcií VSŽ z portfólia Transpetrolu. Pre agentúru SITA to povedala hovorkyňa banky Katarína Kadašiová. Druhý obchod s akciami VSŽ, uskutočnený prostredníctvom anonymnej transakcie na burze cenných papierov v Bratislave (BCPB), Kadašiová vzhľadom na anonymitu transakcie odmietla komentovať.

Fond národného majetku sa nezúčastnil predaja akcií VSŽ spoločnosťou Transpetrol. Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová, fond je touto transakciou prekvapený aj vzhľadom na to, že na základe dohôd s Ministerstvom hospodárstva SR plánoval predať svoje akcie VSŽ spolu s Transpetrolom.

Transpetrol predal svoj 21-percentný podiel na základnom imaní košických VSŽ, a.s.

Posledný obchodovací deň v minuom roku posilnil slovenský akciový index SAX po prevode akcií Transpetrolu na parkete Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB). Hodnota indexu SAX sa zvýšila o 5,11 %, resp. o 5,87 bodu na 120,77 bodu. Celkový objem obchodov uzavretých na BCPB poklesol zo štvrtkových 7,202 mld. Sk na 3,451 mld. Sk, pričom akcie sa previedli za 921,149 mil. Sk.

Ako pre agentúru SITA povedal maklér Československej obchodnej banky Peter Polák, cena 160 Sk za akciu VSŽ zaznamenala nárast priemernej ceny akcií o 36,7 %.

Prevod akcií VSŽ, a.s., na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) považuje prezident VSŽ Anton Bidovský za podozrivú transakciu. Uviedol, že jedným z možných krokov Úradu pre finančný trh budú opatrenia, aby obchody s akciami VSŽ neboli platné. Keďže obchod môže byť ešte spochybnený, nevedel potvrdiť, či VSŽ bude uvažovať o kúpe akcií aj od nového vlastníka.

Vedenie VSŽ vo vyhlásení pre médiá avizovalo úmysel odkúpiť akcie svojej firmy od Transpetrolu. Po konzultácii s Dozornou radou VSŽ, a.s., ponúkla firma za jednu akciu 200 Sk. Prezident VSŽ vyjadril aj ochotu vedenia spoločnosti rokovať o tejto cene. Zatiaľ však podľa neho nie je definitívne rozhodnuté, či by firma akcie vlastnila len dočasne, alebo by ich odkúpenie využila na plánované zníženie základného imania. VSŽ je podľa A. Bidovského finančne pripravená takýto obchod zrealizovať.

Prezident VSŽ v rozhovore pre agentúru SITA spochybnil aj hodnotu vyhlásení predstaviteľov Ministerstva hospodárstva SR zo začiatku tohto týždňa o tom, že nepredajú akcie VSŽ, keďže k takémuto obchodu v piatok došlo. Ministerstvo totiž chcelo počkať vzhľadom na pokles ceny týchto cenných papierov na burze. Predaj akcií VSŽ vo vlastníctve Transpetrolu je podmienkou finalizácie predaja 49 % akcií samotného Transpetrolu ruskej spoločnosti Yukos. Časový harmonogram transakcie predpokladá uzatvorenie privatizačnej zmluvy v januári budúceho roku.

Transpetrol, a.s., Bratislava považuje vyjadrenie prezidenta VSŽ, a.s. Antona Bidovského, podľa ktorého chcela VSŽ odkúpiť vlastné akcie po 200 Sk za kus, za zarážajúce. Vyplýva to z vyhlásenia Transpetrolu, o ktorom agentúru SITA informoval generálny riaditeľ spoločnosti Štefan Czucz. V decembri dostal Transpetrol podľa jeho slov iba dve ponuky na kúpu akcií VSŽ vo výške 200 Sk za akciu a 130 Sk za akciu. Spoločnosť, ktorá dala ponuku na 200 Sk za akciu, však následne svoju ponuku písomne odvolala.

„Vyjadrenie prezidenta VSŽ A. Bidovského je o to viac zarážajúce, že o danom úmysle manažmentu tejto spoločnosti nerokovala dozorná rada VSŽ, ktorej súhlas je pre takúto transakciu potrebný a ani zástupca Transpetrolu v dozornej rade nebol aktuálne písomne ani ústne zo strany manažmentu informovaný o takomto zámere,“ dodal Š. Czucz.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS