ČLÁNOK
Transgas sa bude privatizovať s ostatnými distribútormi
2. novembra 2000

Česká vláda sa rozhodla predať svoj majoritný podiel v plynárenskej spoločnosti Transgas spolu s ostatými regionálnymi distribútormi zemného plynu. Podobne ako v prípade českej energetiky vláda plánuje uvedené prevádzky predať do rúk jedného investora. Informoval o tom český minister priemyslu a obchodu Miroslav Grégr. Dodal, že štát predá podiel v Transgase až po jeho premene zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť, ako aj všetky podiely v distribučných firmách vrátane Pražské plynárenské a Jihočeské plynárenské, kde nevlastní väčšinu. Proces premeny Transgasu by sa mal začať už tento rok a nemal by trvať dlhšie ako do konca marca 2001.

Vláda v rámci privatizácie vyberie poradenskú firmu, ktorá jej do konca augusta budúceho roka predloží vyhodnotenie jednolivých ponúk. Podľa Grégra môžu ponuky predložiť konzorciá aj jednotliví záujemci. „Predpokladáme záujem silných a úspešných spoločností,“ povedal Grégr. O vstupe s akciami Transgasu na burzu vláda zatiaľ neuvažuje. Vláda zároveň ani nerozhodla, aký veľký podiel v Transgase predá, je však isté, že pôjde o minimálne polovičný podiel. Podľa pôvodného návrhu ministerstva priemyslu mal investor v Transgase získať podiel od minimálne 50 % do maximálne 66 % akcií podniku, vláda však v stredu rozhodla, že môže prípadne ísť až o 97-percentný podiel. „Určite si štát ponechá trojpercentný podiel, aby mohol kedykoľvek zvolať valné zhromaždenie spoločnosti,“ skonštatoval Grégr. Konkrétne sa vláda rozhodne až po konzultácii s poradenskou agentúrou.

V prípade regionálnych distribučných spoločností môže štát sprivatizovať všetky podiely, ktoré v nich vlastní prostredníctvom Fondu národního majetku. Pôvodný návrh počítal s predajom 34-percentného podielu v prvej fáze privatizácie a možnosťou následného navýšenia podielu. Z celkovo osem regionálnych distribútorov ovláda štát majoritu v šiestich firmách (Západočeská Plynárenská, Středočeská Plynárenská, Východočeská Plynárenská, Severočeská Plynárenská, Severomoravská Plynárenská a Jihomoravská Plynárenská). Kritériami pri výbere investora bude okrem ponúknutej ceny jeho konkurencieschopnosť na európskych trhoch a dodržanie dostupných cien pre spotrebiteľa, pričom ich hranicu bude v súlade s energetickým zákonom určovať vláda. Výšku privatizačného výnosu, ktorý vláda očakáva, však odmietol minister Grégr uviesť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS