ČLÁNOK
Transformáciu rozvodných podnikov brzdí posudzovanie ich majetku
15. augusta 2001

Skorému založeniu akciových spoločností z troch rozvodných podnikov bráni veľký počet majetkových položiek, ktoré musí Fond národného majetku SR (FNM) posúdiť. Vedenie fondu by sa malo postupom prác a časovým harmonogramom posudzovania majetkovoprávneho stavu podnikov zaoberať v piatok. „V súčasnosti robíme majetkovoprávnu analýzu, vytvorenie akciových spoločností bude závisieť od postupu prác,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová. Osem akciových spoločností by mal FNM zo štátnych podnikov Západoslovenské, Stredoslovenské a Východoslovenské energetické závody založiť na jeseň.

Lesajová konštatovala, že napríklad pri základnom privatizačnom projekte Slovenského plynárenského priemyslu posudzoval fond 3500 majetkových položiek celý mesiac. „Rozvodné podniky majú spolu vyše 6000 takýchto položiek. Hodnotíme tiež projekty podnikov Slovenskej autobusovej dopravy, takže FNM je pracovne mimoriadne vyťažený,“ pripomenula hovorkyňa fondu.

Zámer privatizácie rozvodných podnikov už odsúhlasila vláda SR. Podľa ministerstva privatizácie by sa mal výber investorov uzavrieť najneskôr v marci budúceho roka. Po transformácii troch štátnych podnikov na akciové spoločnosti zostane väčšinový 51-percentný podiel v každej z nich v trvalej majetkovej účasti FNM. Na predaj je určených 49 % akcií v troch distributéroch elektrickej energie. Budú nimi Západoslovenská, Stredoslovenská a Východoslovenská energetika. Časť akcií v piatich teplárňach so sídlom v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine a Zvolene by sa malo bezodplatne previesť na príslušné mestá.

Poradcom pre privatizáciu Západoslovenskej energetiky bude CAIB Securities, a.s., o.c.p., pri Stredoslovenskej energetike HSBC Investment Bank plc. a pri privatizácii Východoslovenskej energetiky bude radiť BNP Paribas.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS