ČLÁNOK
Transformácia SPP na akciovú spoločnosť cez FNM
6. marca 2001

Privatizácia Slovenského plynárenského priemyslu, š.p. Bratislava (SPP) sa neuskutoční podľa pripravovanej novely zákona o veľkej privatizácii, keďže novelu doteraz neprerokovala ani Legislatívna rada vlády. Pre agentúru SITA to uviedla ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová. Podľa ministerky sa bude postupovať klasickým spôsobom, Fond národného majetku SR (FNM) vytvorí z SPP akciovú spoločnosť, časť akcií určená na privatizáciu sa sprivatizuje a zvyšok akcií ostane v správe FNM.

Novela Ústavy SR si nezávisle od privatizácie SPP vyžaduje prijatie novely zákona o veľkej privatizácii. Podľa ministerky Machovej však bude legislatívny proces prijímania novely trvať približne do júna, čo by narušilo harmonogram privatizácie SPP.

Novela zákona o veľkej privatizácii sa týka strategických podnikov a upravuje techniku vytvorenia štátnych akciových spoločností. Akciové spoločnosti by už mali zakladať príslušné rezorty a nie Fond národného majetku ako doteraz. Na základe rozhodnutia o privatizácii sa následne určená časť akcií prevedie na fond, ktorý ich predá. Zákon v súčasnosti ustanovuje aj podmienku ponechania 51 % akcií strategických podnikov vo vlastníctve štátu.

Druhá časť pripravenej novely by mala zakotviť podmienku zachovania takéhoto podielu aj po reštrukturalizácii a transformácii podnikov. Podľa tejto novely by sa už mohla privatizovať aj energetika, ešte stále je však otvorený spôsob privatizácie. Niektoré podniky, najmä z oblasti elektroenergetiky sa totiž rozčlenia na viacero subjektov.

Ministerka Machová prednedávnom pripustila určité problémy pri rokovaniach o podpore novely. Privatizácia strategických podnikov je podľa jej slov „citlivou témou pre časť koalície“. SDĽ napríklad navrhuje spojenie jednotlivých subjektov vytvorených z podnikov. Ministerka však takýto postup nepovažuje za najšťastnejšie riešenie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS