ČLÁNOK
Transformácia rozvodných podnikov začiatkom decembra
2. novembra 2001

Fond národného majetku SR (FNM) je pripravený zapísať akciové spoločnosti vzniknuté transformáciou dvoch rozvodných energetických podnikov do Obchodného registra začiatkom decembra. Majetkovo-právnu analýzu vo Východoslovenských energetických závodoch (VSE) a Stredoslovenských energetických závodoch (SSE) fond ukončí už na budúci týždeň. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová.

Transformácia VSE sa podľa minulotýždňového vyjadrenia ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha z účtovných dôvodov uskutoční až na začiatku budúceho roka. FNM už založil tri akciové spoločnosti Západoslovenská energetika, Bratislavská teplárenská a Trnavská teplárenská. Ide o nástupnícke subjekty štátneho podniku Západoslovenské energetické závody (ZSE). Po transformácii VSE a SSE vznikne päť akciových spoločností. Na privatizáciu je po založení akciových spoločností určených 49 % akcií každého z rozvodných podnikov. Podiel vo výške 51 % v každej z nich ostane v trvalej majetkovej účasti FNM. Na predaj je určených 49 % akcií v troch distributéroch elektrickej energie. Budú nimi Západoslovenská, Stredoslovenská a Východoslovenská energetika. Rovnako po 49 % akcií teplárenských spoločností je bezodplatne určených príslušným mestám. Investorom ich štát ponúkne iba v prípade, ak o ne neprejavia mestá záujem.

Medzi prvých záujemcov o privatizáciu nových distributérov patrí nemecká firma Energie Baden-Württemberg AG, ktorá sa chce uchádzať o Západoslovenskú energetiku. Ide o tretiu najväčšiu firmu v Nemecku pôsobiacu v elektroenergetike. Poradcami pri privatizácii rozvodných podnikov sú v prípade ZSE CA IB Securities, a.s., o.c.p., poradcom pre SSE sa stala HSBC Investment Bank plc a pre odštátnenie väčšej časti VSE bola vybratá BNP Paribas.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS