ČLÁNOK
Tragické udalosti v USA ovplyvnili výsledky členov ASS
18. septembra 2001

Minulotýždňové tragické udalosti v USA nečakane zasiahli svetové finančné trhy. Asociácia správcovských spoločností (ASS) zverejnila výsledky otvorených podielových fondov aj za 37. týždeň, ale vzhľadom na mimoriadnu situáciu v USA je väčšina údajov o hodnotách akciových podielových fondov z 10. septembra alebo ešte z predchádzajúceho týždňa. Informoval o tom výkonný riaditeľ ASS Roman Scherhaufer.

Keď americká Komisia pre cenné papiere a burzy v utorok rozhodla o dočasnom uzatvorení amerických trhov s cennými papiermi a nebolo možné transparentne určiť aktuálne ceny podielov niektorých otvorených fondov, ASS svojim členom odporučila, aby všetky transakcie realizovali až po obnovení pravidelného obchodovania na všetkých medzinárodných finančných trhoch.

Podľa údajov ASS ani jeden z akciových fondov za uplynulý týždeň nezhodnotil spravované prostriedky. Najväčší pokles hodnoty podielov zaznamenal fond KBC Equity Fund Europe správcovskej spoločnosti KBC Equity Fund, ktorý znehodnotil o 10,9 %.

„Po tragických udalostiach v USA ceny dlhopisov stúpli najmä z dôvodu presunu finančných prostriedkov do bezpečných aktív, ktorými sú napríklad dlhopisy,“ skonštatoval Gabriel Hinzeller z VÚB Asset Management. Keďže spoločnosť spravuje len dlhopisové fondy, s aktívami ktorých sa na trhoch obchodovalo, firma pokračovala v bežnej činnosti.

Medzi dlhopisovými fondmi sa najviac darilo fondu VB-Dollar Rent od Volksbanken-KAG, ktorý posilnil o 0,84 %. Na poslednom mieste sa umiestnil Dolárový dlhopisový fond správcovskej spoločnosti Tatra Asset Management s 1,51-percentným poklesom.

Štyrom zmiešaným fondom sa za uplynulý týždeň podarilo mierne zhodnotiť, keď sa na prvé miesto dostal fond Renta II-05 od J&T Asset Management s 0,95-percentným rastom. Viac ako trojpercentný pokles zaznamenal Zahraničný rastový fond správcovskej spoločnosti Amslico AIG Funds.

Za uplynulý mimoriadny týždeň dosiahli všetky fondy peňažného trhu pozitívne výsledky. Naopak, pre fondy fondov bol 37. týždeň menej úspešný, keď len konzervatívny fond od KBC Master Fund mierne zhodnotil spravované prostriedky. Viac ako 12-percentný pokles zaznamenal KBC Master Fund Dynamic.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS