ČLÁNOK
Tovarové deblokácie sú podľa Čarnogurského výhodné
10. mája 2002

Doterajší spôsob deblokácií, t.j. tovarové deblokácie ruského dlhu voči SR, kde výnosnosť predstavuje 80 %, je podľa ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského výhodný a optimálny pre SR. Minister považuje iný spôsob, teda deblokácie za hotovosť, kde výnosnosť je niečo nad 30 %, za nevýhodný pre SR a preto nepodporuje takúto formu deblokácií.

Pokiaľ sa vláde SR podarí uzavrieť dohodu o kombinovanom riešení úhrady štátneho dlhu Ruskej federácie, mohla by výnosnosť hotovostnej splátky presiahnuť 40 percent. To by bol dvojnásobok výnosnosti, ktorú dosiahli okolité krajiny, ktoré pristúpili na návrh ruskej vlády uhradiť časť dlhu splátkou v hotovosti. Ako uviedol minister hospodárstva Ľubomír Harach pre Slovenský rozhlas (SRo), detaily dohody sú však spolu s termínmi stále predmetom rokovaní. „Kombinované uhrádzanie nie je zlé, no vzhľadom na dlhodobú výnosnosť dlhu nie je potrebné sa so splácaním ponáhľať. Zaujímavý je tiež politický aspekt, keďže dlh veľmoci možno využiť ako nástroj na rokovanie s ruskou vládou,“ uviedol Harach

Podľa prezidenta SR Rudolfa Schustera priniesli Slovensku zvýšenú výnosnosť v splácanom ruskom dlhu jeho stretnutia s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Prezident však doterajší tovarový spôsob splácania považuje za výhodnejší a snaha vlády zmeniť ho hotovostný spôsob môže byť politickým krokom súvisiacim s blížiacimi sa parlamentnými voľbami. „Vláda potrebuje v predvolebnom období peniaze a predaj Slovenského plynárenského priemyslu sa nevydaril podľa očakávaní,“ uviedol prezident pre SRo. Nesprávnym by bolo podľa Schustera tiež smerovanie vzťahov s Ruskom v štýle „vráťte nám dlhy a pôjdeme.“ Ruská strana navrhla množstvo spoločných projektov a domnievať sa, že po vstupe do Európskej únie nebudeme potrebovať vzťahy s Ruskom, by rozhodne nebolo správne, uzavrel prezident SR.

Ruská vláda prišla s návrhom deblokovať časť štátneho dlhu prostredníctvom neúplnej úhrady v hotovosti v minulom roku. Tento spôsob môže Rusko realizovať vzhľadom na dostatočné množstvo prostriedkov z rozpočtových príjmov z predaja ropy. Vlani prijali ponuku ruského kabinetu Česká republika a Nemecko. V tomto roku sa malo pôvodne deblokovať 135 mil. USD z vyše miliardového ruského dlhu. V prípade uzavretia dohody o kombinovanom riešení splácania by sa však odpísalo vyše 320 mil. USD, pričom podľa zdrojov denníka Pravda vláda už v tomto roku odpísala dlh v hotovosti vo výške 45 mil. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 11. 2020

USD 1,187 0,004
CZK 26,258 0,053
GBP 0,890 0,001
HUF 361,350 1,140
CAD 1,550 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS