Tomanová súhlasí, že druhý pilier je nevýhodný pre milión ľudí
Výhodnosť alebo nevýhodnosť účasti v druhom pilieri určuje podľa ministerky najmä príjem sporiteľa
Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová (Smer-SD) súhlasí s názorom riaditeľa Sociálnej poisťovne (SP) Ivana Bernátka, že druhý dôchodkový pilier je nevýhodný až pre milión sporiteľov. „Jednoznačne sa treba stotožniť s tými číslami,“ vyhlásila v diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Výhodnosť alebo nevýhodnosť účasti v druhom pilieri určuje podľa Tomanovej najmä príjem sporiteľa. Dodala, že nízky príjem ohrozuje budúce dôchodky približne 1 080 000 sporiteľov, ktorí zarábajú menej ako je priemerná mzda v národnom hospodárstve. Ministerka upozornila aj na riziká, ktorým sú dôchodkové fondy vystavené pre nestabilitu svetových finančných trhov.
Vyjadrenie šéfa SP, že milión sporiteľov v druhom pilieri bude mať problém nasporiť si na dôchodok, svedčí podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku o jeho nekompetentnosti. Zdôraznil, že sporenie na dôchodok má dlhodobý charakter a príjem sporiteľov ako aj ďalšie významné faktory sa v priebehu sporenia menia. Jednoznačne nevýhodný je podľa neho kapitalizačný pilier len pre ľudí, ktorí nesplnia podmienku povinnej doby sporenia. Je tiež presvedčený, že predĺženie povinného sporenia z 10 na 15 rokov je v rozpore s ústavou.
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš označil vládnu správu o privatizácii SPP za „znôšku klamstiev“. Trval na tom, že privatizácia SPP bola úspešná aj pokiaľ ide o cenu, za ktorú štát podnik predal. Argumentoval správou OECD, ktorá konštatuje, že cena za predaj SPP bola „vysoká“.
Nesúhlasil s ním podpredseda Smeru-SD a minister kultúry Marek Maďarič. Priebeh privatizácie považuje za neštandardný a cenu za neprimerane nízku. Poukázal na predaj Českého plynárenského podniku, kde bola cena o niekoľko desiatok miliárd vyššia.