ČLÁNOK
Tohtoročná výroba v SLKB by mala prekročiť 1 mld. Sk
5. decembra 2001

Spoločnosť Slovenské lodenice Komárno, a.s., Bratislava (SLKB) plánuje v tomto roku prekročiť výrobou 1 mld. Sk. Zamestnanosť by pri tom mala dosiahnuť 950 pracovníkov. Výrazný podiel na predpokladaných hodnotách má stavba troch lodí pre nemecký trh, z ktorých by po absolvovaní funkčných skúšok mala prvá opustiť lodenicu už v prvej dekáde januára budúceho roku. Agentúru SITA o tom informoval predseda predstavenstva SLKB Jaroslav Papp.

„Ide o prvú loď postavenú s podporou štátnej záruky v SLKB,“ uviedol J. Papp. Na ďalších dvoch lodiach pod štátnou zárukou sa intenzívne pracuje a za predpokladu priaznivého počasia by mohli prvú odovzdať zákazníkovi v januári, druhú v marci 2002. Budúci rok SLKB zrealizuje výstavbu ďalších troch riečno-morských nákladných lodí, ktorých telesá sú už v súčasnosti rozostavané.

Podľa uzatvorených kontraktov pokračuje v lodeniciach aj spracovanie hutného materiálu pre českú lodenicu Mělník v rozsahu 60 ton mesačne. „Aj keď hlavným výrobným programom SLKB je stavba lodí, vo väčšej miere, ako to bývalo v lodenici zvykom, sa realizujú opravy a rekonštrukcie riečnych plavidiel,“ dodal J. Papp.

Predseda predstavenstva lodeníc taktiež konštatoval, že v uplynulom období vedenie SLKB zaregistrovalo zneistenie podnikateľského prostredia, ktoré bolo podľa neho spôsobené vyhláseniami a medializáciou dohadov o predaji SLKB. „Musíme konštatovať, že tento tlak rôznych záujmových skupín jednoznačne zhoršuje podmienky pre podnikanie a poškodzuje SLKB,“ povedal Papp. Lodenice napriek dostatku lukratívnych dopytov na stavbu lodí podľa neho registrujú zvýšenú zdržanlivosť bankových kruhov, dodávateľov a spolupracujúcich firiem. „Sme presvedčení, že účelovo vytváraná atmosféra neistoty môže mať dôsledky na všetky stránky podnikania,“ uzavrel predseda predstavenstva.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS