ČLÁNOK
Teroristický útok zničil Svetové obchodné centrum v New Yorku, v plameňoch je časť Pentagónu vo Washingtone, zrejme mal byť zlikvidovaný aj Biely dom a Kongres
12. septembra 2001

CHRONOLÓGIA TRAGÉDIE
Včera ráno miestneho času zasiahli Svetové obchodné centrum – WTO, známe „dvojičky“, a ministerstvo obrany USA, Pentagón – ďalší zo symbolov americkej moci, prosperity a slobody, devastujúce teroristické útoky. Tisíce ľudí zahynulo, presne nešpecifikovaný počet občanov, príslušníkov polície a požiarnikov je zranených.
Dve unesené dopravné lietadlá v rozpätí 18 minút narazili do WTO, ktoré sa po následných explóziách a masívnom požiare, zrútilo. Rovnakým spôsobom bola zničená časť päťuhoľníkovej budovy Pentagónu vo Washingtone.
Podľa televíznej stanice NY1 sa útočníci zmocnili oboch lietadiel na bostonskom Loganovom medzinárodnom letisku.
Výbuchy boli ohlásené aj v blízkosti budovy ministerstva zahraničných vecí a Kongresu vo Washingtone.
Ďalšie dopravné lietadlo so 45 ľuďmi na palube – United Airlines 757 sa zrútilo v Pennsylvánii, juhovýchodne od Pittsburgu, bolo pravdepodobne takisto unesené a jeho cieľom mal byť zrejme Kongres, Biely dom alebo Camp David – sídlo amerických prezidentov.
Animacia útoku, 250 kBDovedna bolo na palube týchto lietadiel 266 ľudí.

Podľa nočných správ zahynulo vyše 250 požiarnikov, nezvestných je 78 newyorských policajtov.
Medzi obeťami je aj popredná americká novinárka Barbara Olsonová, ktorá stihla dva razy mobilným telefónom informovať z paluby manžela, že lietadlo pravdepodobne nalieta do budovy Pentagónu.
Prezident George Bush prerušil návštevu Floridy a jeho Air Force One chránený stíhačkami pristál na vojenskej leteckej základni v Louisiane. Jeho reakciou na tragédiu boli slová :
„Buďte si istí, že Spojené štáty chytia a potrestajú tých, ktorí sú zodpovední za tento zbabelý čin…“
Neskôr sa miesto pobytu amerického prezidenta utajovalo, podľa ďalších správ sa nachádzal v jednom z centier riadenia strategických síl USA v Nebraske.
Prezident uviedol ozbrojené sily do stavu najvyššej bojovej pohotovosti.
Starosta New Yorku Rudolph Giuliani hovoril o „obrovských stratách na životoch“ a v jednej z nemocníc v dolnej časti Manhattanu – St. Vincent´s Hospital konštatovali príjem „stoviek zranených, ktorí mali popáleniny na celom tele“.
Americké televízne spoločnosti za pomoci Národnej gardy a polície začali organizovať darcov na urgentné odbery krvi.
Hovorca ministerstva obrany USA Glenn Flood konštatoval včera večer „rozsiahle škody a neznámy počet smrteľných úrazov“.
Dnes ráno bola k dispozícii informácia, že v Pentagóne doteraz identifikovali 800 obetí.
V Spojených štátoch boli suspendované všetky vnútroštátne lety, uzatvorené sú medzinárodné letiská, destinácie do USA boli po teroristických útokoch presmerované do Kanady.

Nad Washingtonom od včera hliadkujú bojové lietadlá amerického letectva. V uliciach vládne neistota stovky ľudí sa v strachu pred ďalšími možnými útokmi snažia nájsť bezpečie v podzemných staniciach metra. Turistov z okolia Bieleho domu, ktorých evakuovali, odviezli policajné hliadky.
Na večernej omši sa zúčastnilo 4 000 obyvateľov Washingtonu.
Starosta mesta New York nariadil evakuáciu celého dolného Manhattanu – štvrte známej množstvom mrakodrapov a výškových budov, v ktorých sídlia strategické korporácie a spoločnosti. Biely dom, Pentagón,
ktorého časť je zničená a v plameňoch a všetky ministerstvá sú evakuované. V rámci prevencie nariadila evakuáciu aj Organizácia Spojených národov (OSN) v New Yorku, ktorej pracovníci sa včera presunuli do suterénu budovy.

Zničené Svetové obchodné centrom bolo 405 metrov vysoké, malo 110 poschodí a pracovalo v ňom 40 000 ľudí a približne 10 000 sa nachádzalo v susediacich budovách. WTO denne zhliadlo až 150 000 návštevníkov.
Stavebné práce na WTO v rokoch 1966-1973 dosiahli celkový objem 700 miliónov dolárov.
Najväčším nájomcom World Trade Center bola americká investičná banka Morgan Stanley Dean Witter.

REAKCIE SVETOVÝCH POLITIKOV
Niekoľkonásobný útok na hlavné budovy v USA je najhorším útokom na Spojené štáty americké od Pearl Harbouru a zrejme závažne zmení medzinárodné vzťahy. Uviedol v reakcii na udalosti v USA komisár Európskej komisie (EK) pre vonkajšie vzťahy Chris Patten. „Je to vojnový zločin, ktorý vykonali šialenci,“ povedal. Zdôraznil, že Európania stoja pri USA. „Sledujeme udalosti s najhlbším zdesením. Naše modlitby a najhlbšie sympatie smerujú k našim priateľom v Spojených štátoch,“ vyhlásil Patten.
Ruský prezident Vladimír Putin zvolal krízové zasadnutie „silových“ rezortov a ich ministrov v súvislosti s útokmi na americké ciele. Vyjadril hlboké sympatie s americkým ľudom v „súvislosti s teroristickým činom a touto hroznou tragédiou“.
Britský premiér Tony Blair zvolal takisto krízové zasadnutie ministrov takzvaného výboru „Cobra“. Blair sa vrátil z juhoanglického Brightonu a zvolal ministrov obrany, zahraničných vecí, vnútra a ďalších na rokovanie. Vyjadril zdesenie pred príchodom do Londýna z juhu krajiny. „Masový terorizmus je novým nepriateľom v dnešnom svete. Dopúšťajú sa ho fanatici, ktorí nevedia, čo je to posvätnosť života,“ uviedol.
Bývalý vodca konzervatívcov William Hague zdôraznil, že to čo sa stalo v Spojených štátoch je „vojnový akt proti celému civilizovanému svetu“.
Francúzsky prezident Jacques Chirac vyjadril USA sympatie a podporu svojej krajiny. „Francúzsko vždy odsudzovalo terorizmus, odsudzovalo ho bez výhrad a musíme bojovať proti terorizmu všetkými silami,“ uviedol. V nemeckej metropole Berlín sa stretla bezpečnostná rada na čele s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom. Nemecko zrušilo všetky európske lety do USA.
Veľvyslanec afganského vládneho hnutia Taliban v Pakistane odsúdil, ako povedal, teroristický útok na USA. „Je to teroristický čin a my ho rozhodne odsudzujeme,“ uviedol. Vyzval na dôkladné vyšetrenie a vydanie spravodlivosti tých, ktorí sú zodpovední za niekoľkonásobný útok. Taliban poskytol ochranu Osamovi bin Ladínovi, ktorého USA obviňujú z predchádzajúcich útokov na americké ambasády v Afrike.
V uliciach Bejrútu včera výstrelmi z pušiek oslavovali Palestínčania z utečeneckého tábora útoky na americké ciele. „Amerika a Izrael sú jedno. Je to výsledok americkej politiky,“ povedal jeden zo strieľajúcich Palestínčanov. V Libanone vládne zmiešaná nálada. Mnohí ľudia neveriaco a v šoku sledovali správy. Premiér
Rafik al-Hariri vyjadril hlbokú účasť nad udalosťami. „Tieto tragické činy sú proti všetkým ľudským i náboženským hodnotám,“ uviedol vo vyhlásení.
Palestínsky predák Jásir Arafat vyjadril hlbokú sústrasť palestínskeho ľudu americkému prezidentovi a jeho vláde, ako aj ľudu Ameriky za teroristický čin. „Posielam moju sústrasť, sústrasť palestínskeho ľudu americkému prezidentovi Bushovi a jeho vláde a americkému ľudu v súvislosti s týmto teroristickým činom,“ uviedol Arafat pred novinármi v Gaze. „Všetci odsudzujeme tento vážny čin. Sme šokovaní. Je to neuveriteľné, neuveriteľné, neuveriteľné,“ uviedol.
Izraelský minister obrany Binyamin Ben-Eliezer uviedol, že je to „jednoducho tragédia“. „Sympatizujem s americkým ľudom. Je to jednoducho otrasný čin,“ uviedol.

MINÚTA TICHA V SLOVENSKOM PARLAMENTE
Obete včerajšej tragédie v USA si uctili slovenskí poslanci minútou ticha. Niektoré dostupné informácie im poskytol minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Svet bude po dnešku iný, ako bol dodnes. Útok na centrá Spojených štátov je opovrhnutiahodný teroristický čin, ktorého obeťami sú nevinné civilné ľudské životy, uviedol vo svojej reakcii predseda branno-bezpečnostného výboru parlamentu Vladimír Palko. „Je to útok proti základom civilizácie,“ zdôraznil. Nech spáchal tento čin ktokoľvek, nesmie rátať so žiadnou obhajobou.
Teroristické útoky na významné centrá v USA môžu byť začiatkom svetovej krízy. „V tejto chvíli nemôžme ani domyslieť, aké to bude mať následky,“ povedal vo svojej reakcii Ján Langoš. Podľa jeho slov ide o masívny útok na USA, široko a dobre pripravený a organizovaný. „Dá sa povedať, že zajtra bude vyzerať svet ináč než včera.“
Začiatok novej etapy v medzinárodných vzťahoch znamenajú podľa prezidenta Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorija Mesežnikova teroristické útoky v najväčších mestách USA. Ako uviedol Mesežnikov pre agentúru SITA, v blízkej dobe sa pravdepodobne vytvorí protiislamská a protiteroristická aliancia, ktorá sa bude skladať z krajín so skúsenosťami v boji proti islamským fundamentalistom a terorizmu. „Budú to ohrozované štáty – ako napríklad USA alebo Izrael,“ domnieva sa Mesežnikov.
Teraz podľa neho ide o konkrétne pomenovateľnú hrozbu. „Zrejme sa budú snažiť urobiť všetko preto, aby ju zredukovali,“ konštatoval politológ. Podľa neho budú tvrdo vystupovať proti režimom tých štátov, ktoré podporujú teroristické skupiny. Aj na medzinárodnej pôde bude podľa Mesežnikova väčšia vôľa zasahovať proti diktatúram, ktoré ospravedlňujú svetový terorizmus. „Nedá sa vylúčiť, že to vyústi do ozbrojených zásahov a dôležitý bude aj postoj Izraela,“ dodal.

KTO JE V POZADÍ ÚTOKU NA USA?
K útoku na WTC sa spočiatku neoficiálne priznala palestínska extrémistická skupina, no onedlho vysoký predstaviteľ radikálnej palestínskej skupiny Demokratický front pre oslobodenie Palestíny (DFLP) poprel akúkoľvek spojitosť organizácie s teroristickým útokom na WTC.
Televízna stanica CNN tlmočila informáciu svojich nemeckých kolegov, ktorým sa mala ozvať nešpecifikovaná teroristická skupina a tvrdiť, že „WTO je odveta za Hirošimu…“
Vypátrať pôvodcov včerajších fatálnych útokov nebude jednoduché, čo je dané aj tým, že ich akcia mala vysoko sofistikovaný charakter a musela byť dlhodobo a konšpiratívne pripravovaná.
Predbežne sa vie iba to, že únoscovia lietadiel boli združení do 3-5-členných skupín ozbrojené nožmi.
Pravých vinníkov však bude nevyhnutné nájsť, aby ich bolo možné spravodlivo potrestať.

I tak dnes denník Chicago Tribune v mimoriadnom vydaní napísal :
„Naše bezstarostné dni sa definitívne skončili – sú v troskách Svetového obchodného centra…“

Dnes ráno prezident George Bush v posolstve americkému národu uviedol, že v „New Yorku a vo Washingtone boli zničené tony ocele a betónu, zahynuli zrejme tisíce ľudí, nikto však nemôže zasiahnuť základy Ameriky…“
Finančné inštitúcie USA zostanú aj naďalej silné, dodal prezident.

Americká centrálna banka – Federal Reserve v oficiálnom vyhlásení konštatovala pripravenosť poskytnúť dostatok finančnej hotovosti bankovému systému v záujme zabezpečenia finančnej stability.
Obdobnú pozíciu deklarovala aj Bank of Japan.
Róbert Lachkovič
BBC, CNN, SITA, ORF, USA Today


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS