ČLÁNOK
Termínová zaisťovacia operácia sa vraj pri SPP nedala použiť
29. júla 2002

Termínovú operáciu na ochranu pred kurzovým rizikom nebolo pri privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) možné použiť. Pre agentúru SITA to uviedol zástupca privatizačného poradcu vlády Credit Suisse First Boston Michal Šušák. Reagoval tak na komentáre analytikov, podľa ktorých sa transakcia mohla zabezpečiť obchodom pri nákladoch na úrovni 0,5 % hodnoty privatizačnej transakcie.

„Analytici uvažujú s tzv. termínovou operáciou a počítajú cenu hedgingu z rozdielu úrokových sadzieb medzi eurom a dolárom. Pri takejto operácii však treba poznať termín vysporiadania obchodu, a to v tomto prípade známe nebolo,“ uviedol M. Šušák, pričom upozornil odkladacie podmienky platby, akými sú napríklad protimonopolné procedúry. „Closing mohol byť za tri, štyri, šesť alebo sedem mesiacov, pretože sa museli naplniť určité odkladacie podmienky. Uvažovať preto s termínovou operáciou na obdobie štyroch mesiacov je absolútne irelevantné,“ zdôraznil a dodal: „Ak viem, že môj partner zaplatí za 90 dní, čo znamená, že uzavriem kontrakt 1. júla a viem, že partner zaplatí 30. septembra, tak si veľmi ľahko urobím termínovú operáciu a dolár, resp. inú menu predám voči druhej mene. Táto možnosť tu však neexistovala.“

Jedinou zaisťovacou operáciou, ktorá sa dala použiť, bola podľa neho menová opcia. A cena menovej opcie predstavovala v čase ohlásenia transakcie na prelome februára a marca 2,5 % hodnoty transakcie. Táto operácia však zaväzuje vymeniť, čo znamená, že ak by bol vývoj dolára úplne opačný a vláda by vymenila doláre za eurá, realizovala by stratu v eurách.

Zmluva o predaji SPP bola podpísaná 18. marca tohto roku. V tom čase predstavoval kurz dolára voči korune 47,684 SKK/USD. V čase uzatvárania transakcie 11. júla bol tento kurz 44,801 SKK/USD. Rozdiel v korunovom vyjadrení medzi 2,7 mld. USD zinkasovaných za 49 % akcií SPP v čase podpisu zmluvy a tou istou sumou v čase closingu predstavuje približne 7,7 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS