ČLÁNOK
Termín ukončenia privatizácie Slovenskej poisťovne je stále nejasný
23. mája 2002

Ukončenie predaja majoritného podielu v Slovenskej poisťovni, a.s. (SP) nemeckej Allianz AG sa zrejme nepodarí na prelome mája a júna tak, ako to predpokladá ministerstvo financií. K uzavretiu celej transakcie totiž stále chýba súhlas Protimonopolného úradu SR (PMÚ) a Úradu pre finančný trh (ÚFT).

Ako povedal hovorca ÚFT Marek Kačmár, Allianz síce v polovici apríla požiadal o súhlas s nadobudnutím akcií SP, v jeho žiadosti však stále chýbajú niektoré formálne náležitosti, ktoré musí doplniť. Po predložení všetkých potrebných údajov bude mať ÚFT na posúdenie a vydanie rozhodnutia tri mesiace. „Celé konanie môže trvať maximálne jeden rok,“ povedal Kačmár. PMÚ sa koncentráciou Allianzu a SP začal zaoberať už 7. februára, predĺžený termín na vydanie rozhodnutia je 25. jún. Allianz nedávno požiadal ÚFT aj o súhlas na zlúčenie oboch poisťovní. Táto žiadosť podľa Kačmára rovnako neobsahovala všetky potrebné náležitosti a Allianz by ju mal doplniť v krátkom čase.

Na uzavretie privatizácie najväčšieho slovenského poisťovacieho domu je potrebné tiež splnenie všetkých odkladacích podmienok zo strany Allianzu, ktoré stanovila kúpnopredajná zmluva uzavretá 1. februára tohto roka. Niektoré odkladacie podmienky už boli splnené. Patrí medzi ne napríklad prevod akcií Istrobanky z majetkového účtu SP na účet rakúskej banky BAWAG alebo akcií Investičnej a rozvojovej banky na účet maďarskej OTP Bank. Rovnako sa previedli aj práva a záväzky zo zákonného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla na Slovenskú kanceláriu poistiteľov a práva a záväzky zo zákonného poistenia zamestnávateľa na Sociálnu poisťovňu.

Tender na predaj majoritného podielu v SP vyhlásili v júni minulého roku a víťazom sa stal nemecký poisťovací dom Allianz AG. Kúpna cena 66,79-percentného štátneho podielu je 144,925 mil. eur. Prvých 30 % z kúpnej ceny poisťovňa Allianz AG už uhradila na viazaný účet. Zvyšných 70 % zaplatí po predložení všetkých dokumentov o splnení podmienok stanovených v zmluve. Výbor pre riadenie closingu transakcie SP je zložený zo zástupcov Allianzu, Fondu národného majetku SR, Ministerstva financií SR a SP. Allianz získa aj 24,27 % akcií SP z portfólia Penta Group.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS