ČLÁNOK
Tento týždeň čaká korunu tvrdá skúška
11. februára 2002

Najprv príde zasadanie vlády, ktorá sa v utorok bude zaoberať návrhom SDĽ na zmenu a možno zastavenie privatizácie 49% SPP, ktorá je z pohľadu stability kurzu v tomto roku kľúčová. A v stredu sa bude v parlamente rozhodovať o odvolaní podpredsedu vlády pre ekonomiku I. Mikloša, ktorý zároveň predsedá komisii pre privatizáciu SPP.

V prípade priaznivého vývoja a pokračovania privatizácie SPP podľa doteraz dohodnutého programu vidíme pri korune možnosť rýchleho dosiahnutia úrovne 42,00 Sk za euro spolu s otvorením priestoru pre dosiahnutie najsilnejších úrovní koruny v tomto volebnom období pod 41,50 Sk za euro.

Kurz koruny tak naďalej zostáva hlavne pod politickým tlakom. K neistote sa navyše pridávajú nie povzbudzujúce správy o problémovosti Slovenska, spolu s Poľskom a Cyprom, pre EU pre jeho vnútornú politiku. Taktiež vyčkávací postoj NATO k zostave novej vlády zvyšuje politické riziko krajiny.

Záverečné kotácie na trhu v piatok : 42,40 Sk za euro, 48,64 Sk za dolár a 1,334 Sk za českú korunu.

Záver obchodného týždňa bol na medzibankovom trhu rušný, pričom sa zobchodovali veľké objemy zdrojov. Podľa dílera VÚB Rastislava Habána majú nerezidenti krátke pozície a stále nakupujú koruny na slovenskom peňažnom trhu, čím tlačia na rast cien. Slovenské banky však na druhej strane disponujú prebytkom likvidity, čo pôsobí na pokles úrokových sadzieb. Ceny na trhu tak zostali stabilné.

Počas dňa sa žiadny cash flow neočakával, do sektora podľa R. Habána pribudlo len zhruba 800 mil. Sk, ktoré vydala centrálna banka ako obeživo. Na účtoch povinných minimálnych rezerv banky deponovali 28,06 mld. Sk, čo kumulatívne predstavuje 104,57 %. „Na dennej báze prebytok sektora predstavoval 1,1 mld. Sk a kumulatívne až 12 mld. Sk,“ povedal.

Budúci týždeň sa uskutoční aukcia štátnych dlhopisov s päťročnou valutou a kupónovým výnosom 7,65 % p.a. Pôjde o otvorenú emisiu, prostredníctvom ktorej štát plánuje do konca septembra získať 7 mld. Sk. Štát pritom umožňuje upísať celý plánovaný objem už v prvej aukcii. Podľa R. Habána sa však podstatná časť dopytu vyčerpala už v prvej tohtoročnej aukcii päťročných bondov, a tak bude úspechom štátu umiestnenie dlhopisov v objem 2 až 3 mld. Sk na trhu.

V dvojtýždňovom sterilizačnom repotendri, ktorý pravidelne v utorok realizuje Národná banka Slovenska (NBS) by podľa Habána mala centrálna banka sterilizovať viac, ako je splatný repotender v objeme 21 mld. Sk. „V prípade, že bude dostatočný dopyt, NBS bude môcť akceptovať aj 24 mld. Sk,“ dodal R. Habán. Likviditu trhu budúci štvrtok posilní prílev 1,68 mld. Sk z maturujúcich štátnych pokladničných poukážok a piatkový prílev 2,35 mld. Sk pokladničných poukážok NBS. Tie však NBS zrejme prolonguje.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2021

USD 1,190 0,004
CZK 25,519 0,009
GBP 0,858 0,003
HUF 355,410 1,110
CAD 1,472 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS