ČLÁNOK
Tender na predaj Banky Slovakia sa predĺži o štyri týždne
5. marca 2002

Prezídium Fondu národného majetku SR (FNM) rozhodlo o predĺžení tendra na privatizáciu Banky Slovakia, a.s., Banská Bystrica o štyri týždne. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová. Termín oficiálneho predĺženia tendra a odovzdania predbežných ponúk zatiaľ nebol stanovený. FNM tak reagoval na nízky počet kandidátov, ktorým centrálna banka umožnila vykonať due diligence v banke. Zo šiestich záujemcov môže totiž dôverné informácie o banke získať iba Meinl Bank. FNM chce týmto krokom vytvoriť vhodné konkurenčné prostredie v tendri.

Voči negatívnym rozhodnutiam Národnej banky Slovenska (NBS) pre ďalších štyroch investorov Banka Slovakia podala rozklady. Týkajú sa zamietavého stanoviska NBS voči J&T Finance Group, J&T Bank, Poštovej banke a americkej investičnej skupine, ktorou by údajne mala byť Winged Keel Group. Slavia Capital, ktorá sa o banku uchádzala v konzorciu s investičnou bankou Euram sa rozhodla nepodať voči rozhodnutiu NBS rozklad.

Štát sa pokúša sprivatizovať najmenšiu slovenskú banku už tretíkrát. Ponuka 60,07-percentného podielu zahŕňa 454 674 kusov akcií v menovitej hodnote 1 000 Sk. V prvom výberovom konaní, ktoré sa uskutočnilo na jeseň 2000, sa o banku zaujímala iba Česká poisťovňa v konzorciu so slovenskou spoločnosťou Hanco. Tender sa však skončil v polovici februára 2001 neúspešne, keď sa FNM a konzorcium nedohodli na podmienkach kúpy.

Druhé výberové konanie vyhlásil FNM na začiatku mája 2001. Vtedy sa počet záujemcov o banku zvýšil a banku chceli sprivatizovať J&T Finance Group, a.s., Slávia Capital, a.s. a Prvá paroplavebná, o.c.p., a.s. Bankový dohľad NBS však neudelil súhlas Banke Slovakia na poskytnutie informácií chránených bankovým tajomstvom ani jednej z týchto spoločností.

Majoritným akcionárom Banky Slovakia s podielom 60,07 % na základnom imaní je FNM. Ďalšími vlastníkmi banky sú Slovenská poisťovňa, a.s. s 26,4-percentným podielom na základnom imaní banky, Slovenská sporiteľňa, a.s. so 6,3 % a mesto Banská Bystrica, ktoré vlastní 6,9 % akcií. Snahou mesta je odpredať svoj podiel rovnakému záujemcovi, ktorý odkúpi majoritný balík akcií banky od FNM.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS