ČLÁNOK
Tempo ďalšej konsolidácie vyplynie z bruselských rokovaní
17. mája 2013

Plán konsolidácie pre tento rok je jednoznačný, čo bude ďalej, bude závisieť od rokovaní v Bruseli. Tvrdí to premiér Robert Fico, podľa ktorého tohtoročný konsolidačný záväzok stlačiť deficit pod 3 % hrubého domáceho produktu vláda dodrží za každých okolností. Zároveň je však pripravená diskutovať o tom, akým tempom a smerom sa bude konsolidácia v Európe uberať v budúcnosti.

  „Vláda Slovenskej republiky nebude v žiadnom prípade požadovať v roku 2013 žiadne výnimky a dôsledne dodržíme plán konsolidácie na úrovni 3 % HDP. Nemôžme však nevidieť, že v Európe vzniká silná politická téma, ako ďalej pokračovať v konsolidácii, aké tempo konsolidácia má mať“ vyhlásil po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu premiér Robert Fico.

Predseda vlády tvrdí, že Slovensko ako krajina so slabým vplyvom na celkovú ekonomiku Európy takéto diskusie apriori neodmieta. „Naša podmienka zostáva však tá istá. Sme pripravení dohodnúť sa len vtedy, ak sa dohodnú všetky členské štáty Európskej únie na inom tempe konsolidácie verejných financií,“ vyhlásil. Ak nepadne dohoda na úrovni celej únie a niektoré krajiny budú mať stále iný názor na tempo konsolidácie ako ostatné, slovenská vláda je podľa Fica odhodlaná pokračovať v nastavenom pláne a schodok ďalej znižovať na avizovaných 2,6 % výkonu ekonomiky v roku 2014.

Opozícia však tvrdí, že Ficov kabinet to s konsolidáciou nemusí mať také jednoduché a problémy sa môžu dostaviť už v tomto roku. „Konsolidačné plány vlády sú naštrbené. Dve z troch hlavných opatrení totiž nefungujú. Vláde sa nedarí šetriť ani znižovať daňové úniky,“ tvrdí podpredseda KDH Miloš Moravčík. Namiesto vymýšľania nových daní a vybavovania ústupkov v Bruseli by tak podľa neho mal Robert Fico pritlačiť na svojich ministrov, aby si urobili poriadok v predražených obstarávaniach a nevýhodných zmluvách, kde sa skrýva priestor pre reálne šetrenie za stovky miliónov eur.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2022

USD 0,957 0,008
CZK 24,650 0,011
GBP 0,903 0,010
HUF 411,720 5,070
CAD 1,316 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS